PARTNER PORTALU
  • BGK

Rolnicy nie składają wniosków przez internet

  • PAP    21 marca 2012 - 12:04

Niewielu rolników składa wnioski o dopłaty bezpośrednie przez internet – poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu.
W ubiegłym roku w ten sposób do opolskiego ARiMR nie wpłynął ani jeden wniosek. Jak powiedział kierownik biura działań społecznych i środowiskowych oraz płatności bezpośrednich w opolskim oddziale regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Maciej Buczek w ubiegłym roku w całym kraju drogą elektroniczną złożono ok. 100 wniosków.

Buczek zapewnił jednocześnie, że tym roku w województwie opolskim takie wnioski mogą się pojawić, bo do powiatowych oddziałów ARiMR wpłynęło już kilka podań o nadanie loginu i hasła dostępu do platformy ARiMR, na której takie wnioski można wypełniać.

Aby móc złożyć przez internet wniosek o dopłaty bezpośrednie niepotrzebny jest podpis elektroniczny. Trzeba natomiast złożyć pisemny wniosek o nadanie loginu i hasła dostępu do platformy internetowej Agencji. Wniosek o login i hasło trzeba kierować do powiatowych oddziałów ARiMR. „Jeśli dany rolnik w ubiegłym roku składał już wniosek o dopłaty pisemnie, to będzie miał do niego dostęp na platformie elektronicznej” – wyjaśnił Buczek.

ARiMR zachęca do składania wniosków drogą elektroniczną, bo dzięki temu można uniknąć wielu błędów. System na bieżąco sumuje kontrolnie wypełniane rubryki, podkreśla rubryki obowiązkowe do wypełnienia, o których zapomniał wypełniający, a nawet wyłapuje błędy logiczne. „System podpowiada, że w konkretnym miejscu jest błąd i umożliwia ponowne przeanalizowanie treści wniosku” – wyjaśnił Maciej Buczek.

To może znacznie ograniczyć konieczność składania ewentualnych korekt. Pracownicy ARiMR nie mają obowiązku czytania wniosków przy ich przyjmowaniu. „Jeśli widzą niewypełnioną rubrykę to na bieżąco na miejscu mogą poprosić o jej wypisanie. Ale jeśli zdarzy się na przykład błąd rachunkowy, to rolnik będzie wezwany do korekty” – stwierdził Maciej Buczek.

Buczek zapewnił: „Wniosek internetowy dostępny na naszej platformie w wersji elektronicznej nie różni się niczym od papierowego. Też jest częściowo wypełniony przez Agencję”.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie dla rolników można składać od 15 marca do 15 maja br. Termin dodatkowy to 11 czerwca. Jak poinformował w środę Maciej Buczek, do wtorku 20 marca w województwie opolskim złożonych już zostało w sumie 682 wniosków. „Codziennie do powiatowych oddziałów ARiMR wpływa w sumie po ok. 200 kolejnych wniosków” – stwierdził Buczek. W ubiegłym roku wszystkich wniosków na Opolszczyźnie było nieco ponad 27,5 tys. „Co roku tendencja jest delikatnie spadkowa, bo gospodarstwa się konsolidują, więc w tym roku może być ich o kilkadziesiąt mniej. Ale tego dowiemy się 11 czerwca” – podsumował kierownik.

W ubiegłym roku wysokość kwoty dopłat podstawowych, czyli tzw. płatność jednolita i uzupełniająca do grupy upraw podstawowych, wyniosła ok. 1000 zł do jednego hektara.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.