PARTNER PORTALU
  • BGK

Rolnik z komputerem za pan brat

  • PAP    12 lutego 2012 - 14:30
Rolnik z komputerem za pan brat

Obsługę programów komputerowych - m.in. wspomagających zarządzanie produkcją w gospodarstwie rolnym i związanych z prowadzeniem rachunkowości - poznają podczas bezpłatnych szkoleń rolnicy z województwa świętokrzyskiego.
Szkolenia, finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, organizuje Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Jak poinformował Marcin Duda z placówki, trwa druga tura dwudniowych warsztatów informatycznych dla zatrudnionych w rolnictwie mieszkańców regionu.

"Łącznie z pierwszym etapem szkoleń, które przeprowadziliśmy od października do grudnia 2011 roku, weźmie w nich udział 800 osób. Rolnikom zapewniamy materiały szkoleniowe, nocleg, posiłki oraz zwrot kosztów dojazdu" - powiedział Duda.

Uczestnicy warsztatów poznają najpierw podstawy obsługi komputera, uczą się także korzystania z internetu - dowiadują się m.in. jak w bezpieczny sposób korzystać z elektronicznej poczty i kont bankowych oraz jak robić internetowe zakupy.

Rolnicy poznają także specjalistyczne programy, wspomagające zarządzanie gospodarstwem rolnym w zakresie produkcji zwierzęcej i roślinnej. Programy te pozwalają m.in. na właściwe bilansowanie receptur żywienia zwierząt, prowadzenie kartotek dla bydła, poznanie zasad stosowania środków ochrony roślin, opracowywanie planów nawożenia gruntów ornych.

Właściciele gospodarstw uczą się również obsługi programów do prowadzenia rachunkowości rolnej i przygotowywania planów inwestycyjnych. Część warsztatów jest poświęcona nauce wypełniania wniosków o płatności bezpośrednie.

W opinii organizatorów, zainteresowanie szkoleniami komputerowymi jest bardzo duże. "W zajęciach uczestniczą ludzie w różnym wieku - zarówno młodzi jak i sześćdziesięciolatkowie. Starsi mówią, że do zgłoszenia się na szkolenie zachęciły ich dzieci" - powiedział Duda.

Jak dodał, większość rolników nie ma problemów z dostępem do internetu w swoich miejscowościach. Niektórych odstraszają jednak koszty - zakup sprzętu i opłaty abonamentowe.

Czytaj też: Unia zadba o interenet na polskiej wsi

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • rolnik, 2012-02-13 14:14:56

    Z doświadczenia wiem, że taniej, wygodniej i bezpieczniej podpisać umowę z biurem rachunkowym i nie martwić się rozliczeniami, ciagle zmieniającymi się przepisami. Poza tym praca z dokumentami na komputerze wymaga dużo czasu, a takiego w gospodarstwie niestety nie ma.Wolę zapłącic dla biura rachunko...wego nawet 150 zł miesiecznie i mieć spokojną głowę.  rozwiń