PARTNER PORTALU
  • BGK

"Rozlicz babci PIT-a"

  • PAP    31 marca 2010 - 10:46
"Rozlicz babci PIT-a"

Łódzka fundacja "Happy Kids" uruchomiła specjalną stronę internetową www.rozliczbabcipit.pl, gdzie zachęca młodych ludzi, by rozliczali swoje babcie.
"Rozlicz babci PIT-a" - to hasło kampanii społecznej, która rusza w Łódzkiem. Ma ona zachęcić młode pokolenie m.in. do namawiania emerytów i rencistów, by przekazywali 1 proc. swojego podatku organizacjom pożytku publicznego.

Seniorzy najrzadziej korzystają z możliwości przekazania 1 proc. podatku. Główne powody to strach przed wypełnianiem PIT-ów, a często też brak wiedzy - uważa Aleksander Kartasiński z łódzkiej Fundacji "Happy Kids".

- Staramy się przełamać pewien opór i obawę, ponieważ seniorzy boją się przekazywać swe dane osobom obcym. Ufają swoim bliskim - dzieciom czy wnukom - którzy mogą ich rozliczyć i w ten sposób skutecznie przekazać 1 proc. z podatków dla organizacji pożytku publicznego - zaznaczył Kartasiński.

Z danych Fundacji wynika, że w Polsce żyje ponad 9 mln emerytów i rencistów. Gdyby każdy z nich przekazał choćby 10 zł na organizacje pożytku publicznego, to trafiłoby do nich 90 mln zł. A to blisko jedna czwarta całego dochodu z 1 procenta w 2008 roku.

- Chcemy by wnuczek, syn, zięć, córka zainteresowali babcie czy dziadków możliwością przekazania 1 proc. organizacjom. Z drugiej strony zachęcamy emerytów, żeby zwrócili się do młodszego pokolenia, które biegle posługuje się np. programami komputerowymi, aby pomogło im w rozliczeniu i przekazaniu tych pieniędzy - dodał Kartasiński.

Fundacja uruchomiła specjalną stronę internetową www.rozliczbabcipit.pl, gdzie zachęca młodych ludzi, by rozliczali swoje babcie. Na stronie tej można znaleźć prostą, pięciopunktową instrukcję, jak wypełnić PIT. W akcję włączyli się także wolontariusze m.in. studenci z łódzkiej Wyższej Szkoły Informatyki, którzy bezpłatnie mają pomagać seniorom w wypełnianiu rocznych zeznań podatkowych.

Z danych Fundacji wynika, że z roku na rok wzrasta dobroczynność Polaków. W ramach 1 proc. za 2006 rok podatnicy przekazali 104 mln zł, a za 2007 prawie 300 ml zł. W ub. roku podatnicy w zeznaniach PIT za rok 2008 przekazali już prawie 400 mln zł dla organizacji pożytku publicznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.