PARTNER PORTALU
  • BGK

"Rozlicz babci PIT-a" - podsumowanie

  • PAP    30 kwietnia 2010 - 14:31
"Rozlicz babci PIT-a" - podsumowanie

Ponad pół tysiąca osób skorzystało z programu do rozliczania podatku z opcją przekazania 1 procenta dla organizacji pożytku publicznego w ramach pierwszej edycji kampanii społecznej "Rozlicz babci PIT-a".
Kampania miała zachęcić młode pokolenie m.in. do namawiania emerytów i rencistów, by ci przekazywali 1 proc. swojego podatku fundacjom i stowarzyszeniom. Seniorzy bowiem - zdaniem organizatora akcji Aleksandra Kartasińskiego z łódzkiej Fundacji "Happy Kids" - najrzadziej korzystają z tej możliwości, a głównymi powodami są strach przed wypełnianiem PIT-ów, a często też brak wiedzy.

Kampania prowadzona była w kwietniu i w ciągu tego miesiąca w Fundacji rozliczyło się 50 seniorów, którzy przekazali 1 procent ze swojego podatku różnym organizacjom pożytku publicznego. Ponadto pół tysiąca osób skorzystało z programu do rozliczania podatku umieszczonego na specjalnej stronie internetowej www.rozliczbabcipit.pl z automatyczną opcją przekazania 1 procenta dla fundacji i stowarzyszeń.

- W przyszłym roku będziemy kontynuować akcję - zapowiedział w piątek Kartasiński. Z danych Fundacji wynika, że w Polsce żyje ponad 9 mln emerytów i rencistów. Gdyby każdy z nich przekazał choćby 10 zł na organizacje pożytku publicznego, to trafiłoby do nich 90 mln zł. A to blisko jedna czwarta całego dochodu z 1 procenta w 2008 roku.

Z roku na rok wzrasta dobroczynność Polaków. W ramach 1 proc. za 2006 rok podatnicy przekazali 104 mln zł, a za 2007 prawie 300 ml zł. Według Fundacji, w ub. roku podatnicy w zeznaniach PIT za rok 2008 przekazali już prawie 400 mln zł dla organizacji pożytku publicznego.

PIT za ub. rok można rozliczyć tylko do piątku, do północy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.