PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozszyfruj miasto

  • Weronika Kocela    22 listopada 2011 - 10:58
Rozszyfruj miasto

Miasta chcą, by turysta o ich zabytkach i historii dowiedział się jak najwięcej i najszybciej. Dlatego zamiast tradycyjnego zwiedzania z mapą w ręku proponują nową atrakcję - zabawę w odszyfrowywanie miejskich tajemnic za pomocą fotokodów.
W tym właśnie celu na zabytkowych obiektach w polskich miastach zostały umieszczone fotokody w postaci biało - czarnej mozaiki kwadratów. Wystarczy, że zwiedzający zeskanuje kod  i uzyska nie tylko podstawowe informacje o danym obiekcie, ale także będzie miał okazję poznać różne ciekawostki, anegdoty i legendy związane z danym miejscem.

W Europie na ów sposób promowania miasta jako pierwsza zdecydowała się Łódź, która postanowiła wykorzystać system działający dotychczas wyłącznie w Japonii i od grudnia 2009 zaproponowała turystom odkodowywanie miasta. Już w pierwszym miesiącu jego działania ok. 1000 osób zdecydowało się właśnie w ten sposób poznać historię Łodzi (zabierz głos/oceń prezydenta).

Fotokody sprawdziły się także na Śląsku. W Żorach (zabierz głos/oceń prezydenta) na projekt ''Przez Żory na Śląsk -  stworzenie systemu e-informacji turystycznej” przeznaczono 1,5 mln zł - 85 proc. dofinansowania pochodziło ze środków unijnych, resztę pieniędzy dołożyło miasto. Wszystko po to, by zapoznać mieszkańców z historią Żor i zachęcić turystów do ich zwiedzania.

Czytaj też: Wodzisław i Rybnik korzystają z fotokodów

Jak informuje Dorota Marzęda, rzecznik prasowy żorskiego magistratu celem wprowadzenia fotokodów było zwiększenie atrakcyjności turystycznej miasta poprzez upowszechnienie i ułatwienie dostępu do informacji na temat zabytków i atrakcji turystycznych.

- Dzięki fotokodom nastąpił wzrost zainteresowania mieszkańców historią miasta, ponieważ przygotowany materiał historyczny jest niezwykle bogaty - w dużej mierze są to informacje do tej pory mało rozpowszechnione, dlatego mieszkańcy z dużym zainteresowaniem zapoznają się z opisami poszczególnych punktów - wyjaśnia Dorota Marzęda. - System ten okazał się także doskonałą formą nauki historii dla młodzieży szkolnej, która z tego typu nowinek technicznych korzysta wyjątkowo chętnie - dodaje.

Na fotokody - jako ciekawą formę promocji zdecydował się także Wodzisław Śląski (zabierz głos/oceń prezydenta). Na projekt System Informacji Kulturalnej miasto wydało ponad 800 tys. złotych, z czego znów 85 proc. środków uzyskano z Unii Europejskiej.

W ramach SIK przygotowano system fotokodów oraz uruchomiono stronę internetową poświęconą w całości informacji turystycznej i kulturalnej miasta.

Czytaj też: Rzeszowskie znaki kluczem do facebooka

- Zależało nam, aby wykorzystać nowinki techniczne, które same w sobie byłyby odpowiednią zachętą. Wprowadzenie fotokodów pozwoliło nam promować miasto jako gminę nowoczesną - mówi Barbara Chrobok z urzędu miasta w Wodzisławiu Śląskim . - Ponadto fotokody zwróciły również uwagę samych wodzisławian, którzy dotychczas stykali się z zabytkami nie znając ich genezy.

Fotokody powoli zaczynają przyciągać turystów także w Sanoku. Na razie to dopiero początek wprowadzenia tego systemu, ale jak podkreśla Agnieszka Frączek z sanockiego magistratu władze miasta chcą wspierać wszelkiego rodzaju innowacyjne formy promocji, do której niewątpliwie należą fotokody.

Do tej pory miasto włączyło się w powstanie nowego szlaku związanego ze sławnym rodem Beksińskich, przeznaczając na ten cel 6,5 tys. zł.

- Fotokody, które pojawiły się w Sanoku są ''jaskółką'' tej technologii w naszym regionie, ale ten system informacji turystycznej jest już powszechnie wykorzystywany na świecie. Sprawdza się, a zatem jego użycie także w naszym mieście będzie wzrastać - wyjaśnia Agnieszka Frączek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Swat, 2011-11-23 11:01:30

    będziemy czekać na dobrą zabawę.
  • Tradycja, 2011-11-23 10:23:27

    Może faktycznie to jest ciekawy wynalazek, dający dużo więcej możliwości, ja jednak wolę tradycyjne zwiedzanie miasta i poznawanie jego historii z książkowych przewodników