PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozważania o e-usługach w Korei

  • GK    18 października 2013 - 16:03
Rozważania o e-usługach w Korei

– Polsce zależy na postępie prac w sprawie reformy ochrony danych osobowych – twierdzi minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
W Seulu odbywa się konferencja o cyberprzestrzeni. W rozmowie z Francisem Maude'm, brytyjskim odpowiednikiem szefa Kancelarii Premiera, min. Michał Boni potwierdził, że Polsce zależy na postępie prac w sprawie reformy ochrony danych osobowych.

Jest to jeden z priorytetów Polski na Radę Europejską, czyli spotkanie unijnych szefów rządów w przyszłym tygodniu.

Minister powiedział: „Trzeba pracować dalej i być otwartym na wypracowanie nowych rozwiązań dla obywateli i biznesu". Szczególnie przed spotkaniem Rady Europejskiej 24-25 października, która będzie dyskutować o sprawach Agendy Cyfrowej, w tym o ochronie danych osobowych istotna jest wymiana i zbliżanie stanowisk.

Minister Boni przyjął także zaproszenie do Londynu na seminarium o open government, które odbędzie się pod koniec października.

- Trzeba popierać tego typu inicjatywy i dawać sygnał polityczny - podkreślił.

Z prezesem Samsung Polska Danielem Chungiem minister rozmawiał o sprawach edukacji. Prezes opowiadał o propozycji Smart School, zaprezentowanej przez MEN, która bardzo wspiera projekt Szkoła Cyfrowa. Minister Boni powiedział, że to ważna inicjatywa, dająca możliwość wykorzystania wiedzy i doświadczeń Samsunga.

Przyszła kooperacja, związana z użyciem pieniędzy z nowej perspektywy finansowej 2014-2020 może dotyczyć infrastruktury, szybkiego internetu, e-usług itd. W nowym programie operacyjnym Polska Cyfrowa jest też miejsce na wsparcie dla młodych utalentowanych ludzi z obszaru cyfrowego - MAC chce zaproponować im możliwość rozwoju i przyszłego działania w biznesie.

Prezes Chung poinformował, że „wkrótce otwarte zostanie nowe centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie, a aktualna liczba zatrudnionych w Polsce przekroczyła już 8 tysięcy pracowników. Będzie rozwijane centrum badań i konstrukcji nowoczesnych baterii.

Przedstawiciel Samsunga podkreślił, że Polska jest partnerem strategicznym dla działań tej firmy.

Rozmowa z szefową Internet Society (ISOC) Lynn St Amour, dotyczyła kwestii wolności w internecie ochrony danych osobowych

Boni przypomniał, jak 3 lata temu nawiązaliśmy kontakty w ISOC.

- To był czas ACTA, byłem odpowiedzialny za przygotowanie rozwiązań i doprowadzenie do tego, że Polska nie zaakceptowała tego traktatu. Następnie zorganizowaliśmy publiczny Kongres Wolności w internecie i przygotowaliśmy nowe rozwiązania. Dziś w Polsce możemy konsultować online i wyrażać opinie na temat projektów aktów legislacyjnych. Na początku roku zainicjowaliśmy krajową debatę o europejskiej reformie ODO. Jesteśmy jedynym krajem Unii, który zbudował tak szerokie forum konsultacji różnych środowisk (nauki, biznesu, NGOs'ów, administracji) - tłumaczył Michał Boni.

Prezes St Amour potwierdziła, , że sprawa ACTA zmieniła optykę patrzenia na sprawy, a PRISM także wskazał na problemy funkcjonowania pewnych instytucji państwowych.

- Obecnie ISOC skupia się na sprawach dotyczących internetu w krajach rozwijających się. Kwestie ochrony prywatności to ważne zagadnienie dla społeczeństwa informacyjnego. Aktywność Polski, w tym ministra Boniego w tej dziedzinie jest znana. Także ISOC obserwuje, co się z tym dzieje. Organizuje szereg wydarzeń promujących ochronę danych osobowych - powiedziała.

Z Christopherem Painterem, koordynatorem Departamentu Stanu USA ds. cyberbezpieczeństwa min. Boni rozmawiał o polskiej strategii cyberbezpieczeństwa oraz o ochronie danych osobowych. Nasz dokument dotyczący cyberbezpieczeństwa pokazuje potrzebę kooperacji międzyinstytucjonalnej w obszarze administracji i przedstawicieli służb specjalnych. Rozmówcy podkreślili także, że należy kontynuować prace nad reformą rozporządzenia ODO w Europie, aby zapewnić dobrą współprace z USA.

Na sesji kończącej seulską konferencję brytyjski sekretarz stanu ds. kultury, telekomunikacji i sektorów kreatywnych, mediów oraz sportu Edward Vaizey poprosił min. Boniego o podsumowanie w kwestii narzędzi osiągania porozumienia (multistakeholder approach).

Polska wspiera takie podejście w czasie prac nad europejską reformą ochrony danych osobowych i w innych kluczowych kwestiach dla spraw dotyczących internetu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.