PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozwój sieci telekomunikacyjnych tak, ale nie kosztem gmin

  • pt    31 marca 2016 - 11:24
Rozwój sieci telekomunikacyjnych tak, ale nie kosztem gmin

Związek Gmin Wiejskich krytycznie ocenia rządowy projekt ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. (fot.mat.prasowe)

• Związek Gmin Wiejskich negatywnie ocenia rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.
• Zdaniem samorządowców projekt nie zawiera oceny kosztów na jakie będą narażone gminy po jego wprowadzeniu.
Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej podkreśla, że wspiera wszelkie działania prowadzące do równoważenia dysproporcji rozwojowych występujących na obszarach wiejskich, w tym również rozwoju usług cyfrowych w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Tym razem jednak związek krytycznie ocenia rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.

Związek przyznaje, że projekt przedłożony przez ministra cyfryzacji zawiera szereg rozwiązań i poprawek, których wprowadzenie w życie ma skutkować znacznym usprawnieniem i uproszczeniem procesów inwestycyjnych w zakresie modernizacji i rozbudowy sieci szerokopasmowych, co powinno ułatwić przedsiębiorcom telekomunikacyjnym realizację inwestycji szerokopasmowych i świadczenia usług cyfrowych.

ZGW podkreśla jednak, że projekt jednocześnie nakłada obowiązki i będzie generować koszty dla podmiotów prywatnych i publicznych, w tym dla gmin.

Jak zauważają samorządowcy, w uzasadnieniu do projektu ustawy brak jest jednoznacznej informacji o kosztach implementacji oraz utracie dochodów budżetów jednostek samorządu terytorialnego po wprowadzeniu w życie projektu.

W tej sytuacji Związek ocenia projekt negatywnie. Według niego zmiany w zakresie zadań i kompetencji JST, nie idą w nim w parze ze zmianami w podziale dochodów publicznych.

ZGW zwraca także uwagę, że projekt może doprowadzić do zmonopolizowania rynku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.