PARTNER PORTALU
  • BGK

RSO to duże ułatwienie dla mieszkańców

  • JL    2 listopada 2015 - 09:02
RSO to duże ułatwienie dla mieszkańców
Dzięki uruchomieniu tej dodatkowej opcji w ramach województwa mazowieckiego w systemie RSO pojawiają się komunikaty i ostrzeżenia dotyczące obszaru samej Warszawy. Fot. Mat. prasowe

Do końca września 2015 r. w województwie mazowieckim wygenerowano łącznie 182 powiadomienia i 16 ostrzeżeń. Łącznie w całym Regionalnym Systemie Ostrzegania były to 3243 powiadomienia i 689 ostrzeżeń.
– Włączenie miasta stołecznego Warszawa do Regionalnego Systemu Ostrzegania uwzględnia nie tylko szczególne znaczenie stolicy jako ogromnej aglomeracji, w której żyje ponad 1,7 mln mieszkańców, ale także traktuje ją jako miejsce, które codziennie jest odwiedzane przez tysiące turystów czy przedsiębiorców, dlatego tak istotne jest przekazywanie tym osobom informacji o nadchodzących zagrożeniach – powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji informując o RSO Warszawa.

Czytaj też: RSO rozszerzony o wiadomości sms

Dzięki uruchomieniu tej dodatkowej opcji w ramach województwa mazowieckiego w systemie RSO pojawiają się komunikaty i ostrzeżenia dotyczące obszaru samej Warszawy.

Informacje, dotyczące istotnych wydarzeń mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo w Warszawie, są opracowywane na poziomie urzędu miasta i przesyłane do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, które zamieszcza je w Regionalnym Systemie Ostrzegania – są one w widoczny sposób oznaczone jako „Mazowieckie Warszawa”.

Dzięki bardzo dobrej współpracy centrów zarządzania kryzysowego na poziomie miejskim i wojewódzkim w RSO pojawiają się tylko sprawdzone, rzetelne komunikaty, których treść jest pomocna na co dzień dla mieszkańców Warszawy oraz w miarę potrzeb – dla osób, które stolicę odwiedzają w celach turystycznych lub biznesowych.

Do końca września 2015 r. w województwie mazowieckim wygenerowano łącznie 182 powiadomienia i 16 ostrzeżeń. Łącznie w całym RSO były to 3243 powiadomienia i 689 ostrzeżeń.

Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. upały, silny wiatr, burze, oblodzenie), hydrologicznych (np. stany wodowskazów) czy informacji drogowych (np. korki, remonty, objazdy).

– System jest z jednej strony bardzo prosty, z drugiej oparty o nowoczesne technologie. Dziś komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania dostępne są w bezpłatnej aplikacji mobilnej RSO (na smartfony i tablety), w programach TVP oraz w telegazecie, a ponadto w telewizji hybrydowej, na stronach internetowych urzędów wojewódzkich oraz drogą SMS – podkreśla minister Halicki.

Minister dodaje, że do tej pory nie było potrzeby wykorzystania funkcji sms, jako narzędzia komunikacji zastrzeżonego wyłącznie dla najistotniejszych komunikatów i ostrzeżeń, dotyczących takich zagrożeń jak np. powódź, zagrożenie epidemiologiczne czy biologiczne.

– RSO to duże ułatwienie dla mieszkańców zagrożonego klęską żywiołową regionu. Ale nie tylko, bo już dziś Regionalny System Ostrzegania wspomaga pracę służb, o czym mogliśmy się niejednokrotnie przekonać – twierdzi Andrzej Halicki.

Dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania od 1 stycznia br. każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych, a od 1 lipca tego roku istnieje także możliwość powiadamiania sms.

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3: programach ogólnopolskich (TVP1HD, TVP2HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka), w telegazecie od str. 190 (we wszystkich programach poza TVP Info i TVP Rozrywka), a w telewizji regionalnej (telegazeta od str. 430), telewizji hybrydowej.

Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora (pasek DVB). Ostrzeżenia dostępne są także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store).

Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.