PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruch na rzecz umiejętności cyfrowych

  • GK    8 maja 2013 - 10:14
Ruch na rzecz umiejętności cyfrowych

Powołanie Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce nabiera realnych kształtów. Z inicjatywą tą występują minister administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz lider cyfryzacji w Polsce Włodzimierz Marciński.
Inicjatywa powołania Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce wynika z chęci stymulowania działań na rzecz podnoszenia umiejętności cyfrowych i ich wykorzystywania.

Cele inicjatorów podziela prezydent Bronisław Komorowski, który zdecydował się stać się depozytariuszem porozumienia. Tą decyzją dodatkowo podkreślił jej rolę oraz swoje oczekiwania wobec jej efektów.

Uroczystość zawiązania porozumienia planowana jest na 29 maja.

Szerokie porozumienie nawiązuje do ożywionej debaty europejskiej na temat znaczenia umiejętności cyfrowych, której znaczącym przykładem są takie niedawne wydarzenia jak ogłoszenie Manifestu w sprawie e-Umiejętności oraz powołanie praz Komisję Europejską Wielkiej Koalicji na rzecz Cyfrowych Miejsc Pracy.

Porozumienie jest nieformalnym zrzeszeniem dobrej woli instytucji, organizacji i firm, które identyfikują się z jego celami i działają na rzecz ich realizacji. Poszukiwać ono będzie synergii między inicjatywami, zbierać informacje o dobrych praktykach, propagować je w środowiskach nawet z pozoru odległych od zagadnień cyfryzacji.

Informując o korzyściach i zagrożeniach, działać będzie na rzecz dostępu do wiedzy i informacji, zdobywania umiejętności niezbędnych na rynku pracy, partycypacji cyfrowej w życiu publicznym oraz aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Jak informuje resort administracji, już dziś wiele organizacji, instytucji oraz firm wyraża zainteresowanie przystąpieniem do porozumienia. Wkrótce określone zostaną warunki na jakich będzie to możliwe. Pracuje nad tym specjalna grupa inicjatywna.

Na portalu Corton.pl trwa już konkurs na logo inicjatywy.

Fundatorem znaku graficznego dla szerokiego porozumienia jest Fundacja Orange. Z kolei firma UPC oraz Fundacja Widzialni zadbają, by strona internetowa porozumienia była dostępna, przejrzysta oraz łatwa w nawigacji. To pierwsze zadeklarowane już konkretne wkłady od przyszłych jej partnerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.