PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska pozyskała 4,3 mln zł dofinansowania z UE na e-usługi

  • PAP/rs    2 listopada 2017 - 12:11
Ruda Śląska pozyskała 4,3 mln zł dofinansowania z UE na e-usługi
Wygoda i oszczędność czasu będą najważniejszymi korzyściami dla klientów systemu, który zamierza wdrożyć Ruda Śląska. (fot. pixabay.pl)

Samorząd Rudy Śląskiej pozyskał 4,3 mln zł dofinansowania z UE na rozwój e-usług z zakresu geodezji i kartografii. Dzięki temu sprawy związane z udostępnieniem kopii map czy wypisami z ewidencji gruntów i budynków będzie można załatwić bez wychodzenia z domu.
• Cała inwestycja kosztować ma ponad 5,1 mln zł, z czego unijna dotacja to ponad 4,3 mln zł.

• Za pomocą portalu internetowego mieszkaniec będzie mógł wskazać działkę lub zaznaczyć interesujący go obszar miasta, a następnie wybrać dokument, którego potrzebuje, np. kopię mapy czy wypis z ewidencji gruntów. Następnie, po dokonaniu przelewu internetowego, będzie mógł pobrać zamówiony dokument.

• Jak zaznaczają lokalne władze, właśnie wygoda i oszczędność czasu będą najważniejszymi korzyściami dla klientów systemu, który zamierza wdrożyć miasto.

- Wszystko odbywać się będzie przez internet: złożenie wniosku, wykonanie przelewu i odbiór potrzebnego dokumentu lub mapy - zapowiedziała prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Ruda Śląska ma to zadanie zrealizować do 2020 r. Dofinansowanie przyznano, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, na wsparcie rozwoju cyfrowych usług publicznych. Cała inwestycja kosztować ma ponad 5,1 mln zł, z czego unijna dotacja to ponad 4,3 mln zł.

- Rozwijanie e-administracji to jedno z zadań, które chcemy realizować w naszym mieście w ramach smart city. Sprawne i szybkie załatwianie spraw urzędowych to bowiem jeden z wyznaczników przyjaznego i inteligentnego miasta - podkreślił wiceprezydent Michał Pierończyk.

Jak zaznaczają lokalne władze, właśnie wygoda i oszczędność czasu będą najważniejszymi korzyściami dla klientów systemu, który zamierza wdrożyć miasto. - Za pomocą portalu internetowego mieszkaniec będzie mógł wskazać działkę lub zaznaczyć interesujący go obszar miasta, a następnie wybrać dokument, którego potrzebuje, np. kopię mapy czy wypis z ewidencji gruntów. Następnie, po dokonaniu przelewu internetowego, będzie mógł pobrać zamówiony dokument - wyjaśnił geodeta miasta Grzegorz Ogórek.

Dla większości operacji nie będzie potrzeby zakładania profilu zaufanego, co powinno jeszcze ułatwić korzystanie z systemu. Docelowo część usług realizowanych za pomocą tego portalu będzie miało też wersję mobilną.

Portal ma być także ułatwieniem dla inwestorów - zarówno dla tych większych, jak i tych, którzy zamierzają budować dom. Dzięki możliwości uzyskania potrzebnych dokumentów, z zasobu kartograficznego i geodezyjnego miasta, unikną części wizyt w magistracie. W ten sposób przyspieszony zostanie cały proces uzyskiwania wszelkich zgód i pozwoleń niezbędnych przy realizacji inwestycji. Uruchomienie e-usług to także oszczędności dla samego urzędu miasta. Oprócz zwiększenia efektywności pracy zmniejszą się też koszty związane z zakupem papieru.

Miasto będzie realizowało projekt w latach 2018-2020. Kluczowym i zarazem najbardziej czasochłonnym jego elementem będzie część analityczna. Chodzi o aktualizację oraz integrację danych geoprzestrzennych z innymi tego typu danymi znajdującymi się w innych bazach, np. PESEL czy księgi wieczyste. Obecnie w przypadku wątpliwości dane te są weryfikowane "ręcznie" poprzez pracownika, który sprawdza je w odpowiednich bazach. Jak zaznaczają rudzcy samorządowcy, wdrożenie e-usług nie zamyka "tradycyjnej" ścieżki uzyskiwania potrzebnych dokumentów.

Miasto w ramach rozstrzygniętego konkursu na dofinansowanie starało się także o środki na inny projekt z zakresu e-administracji - budowę centralnej platformy e-usług, dzięki której mieszkańcy mogliby m.in. dokonywać elektronicznych płatności m.in. za podatek od nieruchomości, od środków transportowych czy opłaty za śmieci lub posiadanie psa.

Projekt, choć pozytywnie oceniony, nie znalazł się na liście wybranych do dofinansowania ze względu na ograniczoną pulę środków przewidzianych w naborze. - Teraz czekamy na dokładne uzasadnienie i po jego analizie będziemy na podstawie zapisów regulaminu konkursu składać stosowny protest w tej sprawie - zapowiedziała naczelniczka Wydziału Rozwoju Miasta Aleksandra Kruszewska.

Od początku unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 Ruda Śląska z funduszy zewnętrznych pozyskała ponad 300 mln zł na 38 projektów. Aktualnie na ocenę czeka 18 wniosków na łączną kwotę ok. 54 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2017-11-05 06:06:25

    Dotacje UE, wnioski aplikacyjne: zajrzyj na stronę Artmetic!