PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza „Suwalski Internet Równych Szans”

  • GK    13 grudnia 2011 - 08:53
Rusza „Suwalski Internet Równych Szans”

W suwalskim ratuszu oficjalnie zainaugurowano projekt „Suwalski Internet Równych Szans”. Realizują go: miasto i gmina Suwałki, gmina Raczki oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”.
W ramach projektu zakupiono komputery wraz z oprogramowaniem dla 120 rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. – Rodzin zainteresowanych otrzymaniem sprzętu nie brakowało, jednak przy wyborze beneficjentów kierowano się nie tylko wskaźnikami ekonomicznymi, ale również wynikami nauce dzieci i ich osiągnięciami sportowymi. Jeszcze w tym roku ma zostać rozstrzygnięty przetarg na dostarczenie Internetu do domów objętych projektem. Rodziny będą mogły korzystać z podarowanego sprzętu za darmo przez dwa lata i przez ten czas będą też mieć opłacane rachunki za korzystanie z Internetu – powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz (zabierz głos/oceń prezydenta).

Sam sprzęt to nie wszystko. – Od stycznia 2012 r. rozpoczynamy szkolenia dla przedstawicieli rodzin, które otrzymały sprzęt, a także działania pokazujące realne korzyści i praktyczne znaczenie umiejętności korzystania z Internetu oraz różnych form komunikacji elektronicznej. Mamy nadzieję, że po zakończeniu realizacji projektu SIRS, kompetencje cyfrowe jego uczestników będą na tyle duże, że łatwiej będzie im np. poruszać się na rynku pracy, a tym samym np. znajdą dodatkowe źródła dochodów – mówi Anna Tyrała ze Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”. Zaplanowano aż 96 szkoleń prowadzonych przez specjalistów.

Czytaj też: Magistrat rozdaje najbiedniejszym komputery

Dzięki projektowi udało się także doposażyć w sprzęt komputerowy (75 komputerów) tzw. świetlice internetowe, których docelowo ma powstać 9 na terenach objętych projektem. Już dziś w Suwałkach z komputerów mogą korzystać mieszkańcy świetlicy środowiskowej Fundacji „Źródło”; świetlicy internetowej w Zespole Szkół nr 10 w Suwałkach, świetlicy internetowej w Zespole Szkół nr 8 w Suwałkach oraz świetlicy internetowej w Placówce Opiekuńczo Wychowawczej w Suwałkach.

Finał realizacji projektu SIRS przypadnie na listopad 2012, który to rok został w Europie ogłoszony Rokiem Aktywności Osób Starszych.

Jak informuje Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” projekt SIRS jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego wartości wynosi ponad 1,7 mln złotych. 15 proc., tej kwoty pochodzi z budżetu samorządów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.