PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszył portal inwestycyjny woj. śląskiego

  • PAP    1 czerwca 2010 - 16:37

Śląskie pierwsze w Polsce uruchomiło system informowania o możliwościach inwestowania w regionie. Samorządowcy zapewniają, że portal www.invest-in-silesia.pl gromadzi wszelkie informacje niezbędne inwestorom.
Uruchomienie systemu, który w zamyśle jego twórców ma ułatwiać inwestorom podejmowanie decyzji i oszczędzać ich czas, nastąpiło 1 czerwca podczas trwającego w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

– System informatyczny oraz wyszukiwarki internetowe to doskonałe narzędzie. Nasz system jest specjalnie dedykowany dla inwestorów, ale też dla samorządów oraz innych podmiotów, zainteresowanych rozwojem gospodarczym regionu – powiedział podczas prezentacji projektu marszałek Bogusław Śmigielski.

W portalu zastosowano m.in. technologie inteligentnego przeszukiwania Internetu, wyszukiwania semantycznego, automatycznego tłumaczenia i udostępniania danych. Chodziło o to, by na inwestorów czekały zawsze aktualne i wiarygodne informacje.

Zaletą systemu jest dostęp do niego w wielu językach, indywidualizacja dostarczanych treści w zależności od potrzeb użytkowników oraz interaktywny udział w korzystaniu z jego zasobów. W miarę rozwoju, dzięki zastosowaniu „uczących się” algorytmów, odpowiedzi i sugestie systemu mają być coraz bardziej precyzyjne.

Pomysłodawcy systemu zwracają uwagę, że dziś problemem bywa nie tyle brak dostępu do informacji, co ich nadmiar i rozproszenie, tzw. szum informacyjny, utrudniający wyodrębnienie informacji istotnych i prawdziwych. Korzystając z Internetu inwestor często sam musi oceniać przydatność danych pojawiających się w wyszukiwarce. Działający na Śląsku system ma to uporządkować.

Specjalistyczny portal korzystający ze stron WWW i odpowiednich baz danych jest podstawą zintegrowanego systemu informowania o możliwościach inwestycyjnych w regionie. Działa on automatycznie, czyli bez konieczności wprowadzania informacji, umożliwiając wyszukiwanie, gromadzenie i integrowanie danych oraz przejrzystą prezentację informacji, automatycznie tłumaczoną na cztery języki obce – angielski, niemiecki, francuski i rosyjski.

System ma wspierać samorządy, także te z małych miejscowości, w przekazywaniu ich oferty inwestycyjnej inwestorom. Zarząd woj. śląskiego zaprosił do darmowego udziału w systemie wszystkie jednostki samorządu z regionu.

Stworzenie i uruchomienie systemu kosztowało blisko pół miliona złotych. W czerwcu, nieco mniejszym kosztem, samorząd województwa planuje także kampanię promocyjną dotyczącą atrakcyjności inwestycyjnej regionu.

Według raportu niezależnego gdańskiego Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, w ubiegłym roku woj. śląskie było w czołówce najatrakcyjniejszych inwestycyjnie regionów w Polsce. W województwie mieszka 4,7 mln osób, przez region przechodzi 20 proc. europejskiego tranzytu, działa tu 51 uczelni kształcących 200 tys. specjalistów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.