Ruszył portal inwestycyjny woj. śląskiego

Śląskie pierwsze w Polsce uruchomiło system informowania o możliwościach inwestowania w regionie. Samorządowcy zapewniają, że portal www.invest-in-silesia.pl gromadzi wszelkie informacje niezbędne inwestorom.

Uruchomienie systemu, który w zamyśle jego twórców ma ułatwiać inwestorom podejmowanie decyzji i oszczędzać ich czas, nastąpiło 1 czerwca podczas trwającego w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

– System informatyczny oraz wyszukiwarki internetowe to doskonałe narzędzie. Nasz system jest specjalnie dedykowany dla inwestorów, ale też dla samorządów oraz innych podmiotów, zainteresowanych rozwojem gospodarczym regionu – powiedział podczas prezentacji projektu marszałek Bogusław Śmigielski.

W portalu zastosowano m.in. technologie inteligentnego przeszukiwania Internetu, wyszukiwania semantycznego, automatycznego tłumaczenia i udostępniania danych. Chodziło o to, by na inwestorów czekały zawsze aktualne i wiarygodne informacje.

Zaletą systemu jest dostęp do niego w wielu językach, indywidualizacja dostarczanych treści w zależności od potrzeb użytkowników oraz interaktywny udział w korzystaniu z jego zasobów. W miarę rozwoju, dzięki zastosowaniu „uczących się” algorytmów, odpowiedzi i sugestie systemu mają być coraz bardziej precyzyjne.

Pomysłodawcy systemu zwracają uwagę, że dziś problemem bywa nie tyle brak dostępu do informacji, co ich nadmiar i rozproszenie, tzw. szum informacyjny, utrudniający wyodrębnienie informacji istotnych i prawdziwych. Korzystając z Internetu inwestor często sam musi oceniać przydatność danych pojawiających się w wyszukiwarce. Działający na Śląsku system ma to uporządkować.

Specjalistyczny portal korzystający ze stron WWW i odpowiednich baz danych jest podstawą zintegrowanego systemu informowania o możliwościach inwestycyjnych w regionie. Działa on automatycznie, czyli bez konieczności wprowadzania informacji, umożliwiając wyszukiwanie, gromadzenie i integrowanie danych oraz przejrzystą prezentację informacji, automatycznie tłumaczoną na cztery języki obce – angielski, niemiecki, francuski i rosyjski.

System ma wspierać samorządy, także te z małych miejscowości, w przekazywaniu ich oferty inwestycyjnej inwestorom. Zarząd woj. śląskiego zaprosił do darmowego udziału w systemie wszystkie jednostki samorządu z regionu.

Stworzenie i uruchomienie systemu kosztowało blisko pół miliona złotych. W czerwcu, nieco mniejszym kosztem, samorząd województwa planuje także kampanię promocyjną dotyczącą atrakcyjności inwestycyjnej regionu.

Według raportu niezależnego gdańskiego Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, w ubiegłym roku woj. śląskie było w czołówce najatrakcyjniejszych inwestycyjnie regionów w Polsce. W województwie mieszka 4,7 mln osób, przez region przechodzi 20 proc. europejskiego tranzytu, działa tu 51 uczelni kształcących 200 tys. specjalistów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE