PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszył serwis dla powodzian

  • PAP    27 lipca 2010 - 21:25
Ruszył serwis dla powodzian

Oferty pomocy dla powodzian, baza wolontariuszy, chcących pomóc w sprzątaniu zalanych miejscowości, zapytania o wsparcie - te i wiele innych informacji znaleźć można w serwisie internetowym alert.powodz.ngo.pl.
Serwis tworzą organizacje pozarządowe skupione w inicjatywie "Razem Powodzianom". Ma on pomóc w wymianie informacji między wszystkimi osobami lub instytucjami, które oferują pomoc rzeczową, materialną lub chcą pomóc w usuwaniu skutków powodzi. Swoje zgłoszenie może zostawić w nim każdy, kto ma coś do zaoferowania lub potrzebuje pomocy.
 
Na stronie wpisują się m.in. wolontariusze akcji "Weekend dla powodzian", w ramach której każdy może pojechać i pomóc powodzianom sprzątać. Organizatorzy zapewniają wyżywienie, sprzęt do pracy, ubezpieczenie i kontakt do osób organizujących pracę na miejscu.
 
Twórcy strony zachęcają też, by oprócz wiadomości związanych z pomocą, osoby, które odwiedziły zalane miejsca, "dzieliły się swoimi wrażeniami". - Namawiamy do wpisywania, jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna, jaka jest skala strat, czym te osoby zajmowały się na miejscu. Jest także możliwość wrzucenia zdjęć z konkretnej miejscowości - apeluje koalicja "Razem Powodzianom", podkreślając, że "strona jest szczególnie przydatna teraz, kiedy potrzeba aktualnych informacji wzrasta, a zainteresowanie tematem powodzi gaśnie".
 
Inicjatywa "Razem Powodzianom" to koalicja kilkunastu polskich organizacji pozarządowych. Powstała w celu skutecznego niesienia pomocy osobom i instytucjom poszkodowanym podczas tegorocznej powodzi. Inicjatywę tworzą m.in. Akademia Rozwoju Filantropii, Caritas Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Centrum Wolontariatu, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Polska Akcja Humanitarna, Polski Czerwony Krzyż, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Sieć Splot, Stowarzyszenie Ekon, Stowarzyszenie Klon/Jawor, Stowarzyszenie Harcerskie, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
 
Projekt utworzenia serwisu informującego o sytuacji na zalanych terenach skopiowano z Haiti, gdzie podobna strona powstała po tegorocznym trzęsieniu ziemi.
 
- Tam zdała egzamin i stanowi źródło cennych informacji nie tylko dla organizacji, które na codzień zajmują się niesieniem pomocy, ale przede wszystkim dla osób, które chcą wesprzeć poszkodowanych. Liczymy, że w Polsce działalność serwisu spotka się z równie żywym zainteresowaniem obywateli. Dobra wymiana informacji to pierwszy krok do przekazania szybkiej i skutecznej pomocy - podkreślają twórcy serwisu. 
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.