PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyła akcja promocyjna polskiej gęsiny

  • RAF    12 listopada 2009 - 06:42

Kujawsko-pomorskie rozpoczęło Ogólnopolską kampanię „Gęsina na św. Marcina”. Akcję firmują Slow Food Polska, Instytut Zootechniki w Kołudzie Wielkiej i marszałek Piotr Całbecki.
Gęsina to rarytas wśród europejskich smaków, do niedawna dobrze usadowiony także w polskiej tradycji kulinarnej. Polacy hodowali gęsi i delektowali się ich smacznym mięsem już w XVII wieku. W XIX wieku na warszawskiej giełdzie towarowej sprzedawano rocznie ponad 3,5 miliona gęsi, które cieszyły podniebienia smakoszy w wielu zakątkach kontynentu. Także obecnie nasz kraj jest ich największym europejskim producentem. Polska gęś jest ceniona między innymi na rynku niemieckim, gdzie eksportujemy co roku 18-20 tysięcy ton gęsich tuszek. Niestety - choć gęsina jest nie tylko wyśmienita, ale także zdrowa – sami jemy jej bardzo niewiele, zaledwie 700 ton rocznie.

- Chcemy wypromować gęsinę jako znakomity surowiec do przyrządzania smacznych i zdrowych dań oraz przywrócić ginącą tradycję spożywania gęsiego mięsa na świętego Marcina, czyli w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Jesteśmy do tego szczególnie predestynowani, bo Kujawsko-Pomorskie, posiadające na swoim terenie czołową polską placówkę badawczo-hodowlaną, produkującą najlepszą w Europie gęś kołudzką, jest stolicą polskiej hodowli gęsi – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Do akcji zostały zaproszone najlepsze polskie restauracje, do których wystosowano indywidualne zaproszenia. W ramach trwającego od 11 do 22 listopada Święta Polskiej Gęsi Owsianej  będą podawać potrawy z gęsi pochodzących z hodowli w Kołudzie Wielkiej w powiecie inowrocławskim. Tamtejszy Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki jest właścicielem genotypu gęsi białej kołudzkiej, posiada też fermę zarodową zaopatrującą hodowle w całej Polsce. Biała kołudzka to 95 procent polskiego eksportu gęsiny, a kołudzka ferma jest jedyną taką fermą na świecie. Zakład Doświadczalny w Kołudzie został w tym roku oznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego.  

Jak poinformowała Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego akcja promocji gęsiny w polskich restauracjach będzie podsumowana pod koniec listopada. W grudniu kujawsko-pomorskie wyda książkę kucharską z autorskimi przepisami na potrawy z gęsi, przygotowanymi przez szefów najlepszych restauracji w kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.