PARTNER PORTALU
  • BGK

Rybnicki system informacji bardziej użyteczny

  • PAP    9 listopada 2010 - 20:09
Rybnicki system informacji bardziej użyteczny

Rybnicki System Informacji Przestrzennej - wirtualna mapa miasta, zawierająca m.in. informacje o własności działek czy istniejącej na nich infrastrukturze - stanie się bardziej użyteczny dla mieszkańców.
Miejscowy samorząd rozwija system m.in. dzięki unijnym środkom. Jak podał we wtorek rybnicki magistrat, w ostatnim czasie rozwijany od pięciu lat system wzbogacił się o kilkaset możliwości praktycznych zastosowań. Do niedawna w internecie dostępna była niewielka część systemu - teraz do powszechnego użytku oddano m.in. nowe mapy, rozszerzające jego zasięg. 

System to narzędzie informatyczne, składające się z precyzyjnej wirtualnej mapy miasta, na którą nanoszone są poszczególne warstwy, czyli zestawy informacji np. o własności działek czy infrastrukturze. Początkowo zawierał głównie dane o zagospodarowaniu przestrzennym, obejmujące ok. 500 warstw. Teraz jest ich dwa razy tyle.

Jak powiedział we wtorek 9 listopada szef referatu systemów informacji przestrzennej w rybnickim magistracie Michał Fuchs, projekt rozwoju systemu samorząd wpisał do subregionalnej części Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013. 

"Projekt zakłada m.in. dodanie nowych zasobów tematycznych - nowych danych - pochodzących z poszczególnych wydziałów urzędu miejskiego czy służb publicznych, jak policja, pogotowie czy straż pożarna, a także wyposażenie jednostek miejskich m.in. w lokalizatory GPS oraz palmtopy i tablety, dzięki którym z systemu będzie można korzystać też w terenie" - wyjaśnił Fuchs.

Lokalizatory GPS posłużą sprawniejszemu zarządzaniu służbami ratunkowymi i publicznymi - ich koordynatorzy będą na bieżąco wiedzieć, gdzie są ich samochody. Poza koordynacją działań policji, straży pożarnej lub pogotowia, już poprzedniej zimy miasto, dysponując danymi o kursowaniu części prywatnych pługów z lokalizatorami, mogło rozliczać się z ich właścicielami na podstawie realnie wykonanej pracy.

Ciekawostką rybnickiego Systemu jest powiązanie go z podobnym rozwiązaniem wdrożonym przez tamtejszy Zarząd Transportu Zbiorowego. Dzięki lokalizatorom, zainstalowanym w ramach projektu E-karta w miejskich autobusach, z kilkudziesięciosekundowym opóźnieniem można podglądać w internecie, gdzie na ulicach miasta znajduje się każdy z nich i jaki jest jego aktualny rozkład jazdy. Podobnie jest z pojazdami służb publicznych, jednak dostęp do danych o ich położeniu mają w systemie tylko upoważnieni koordynatorzy.

Do tej pory w internecie, do powszechnego użytku, udostępniona była niewielka część systemu. Teraz internauci mogą korzystać m.in. z nowej szaty graficznej, działającej we wszystkich przeglądarkach internetowych, nowej mapy i nowych narzędzi. To m.in. rozbudowana legenda, panel informacji o wyświetlanych obiektach, panel zadań dodatkowych, skąd szybko można przejść do potrzebnego obiektu lub ulicy, wyszukiwarka poszczególnych warstw czy narzędzia do tworzenia raportów ze zgromadzonych danych.

W ramach unijnego projektu - obok ok. 500 warstw dotyczących zagospodarowania przestrzennego - w internecie udostępniono łącznie ok. 200-300 kolejnych. Użytkownicy, którzy do tej pory nie mieli kontaktu z podobnymi systemami, mogą skorzystać z portalu edukacyjnego z instrukcją obsługi i multimedialnymi lekcjami.

Jak wyjaśnił Fuchs, unijny projekt rozbudowy systemu zakończy się w przyszłym roku - jego ostatnim elementem będzie rozbudowa funkcjonalności dla urzędników i służb o kolejne ok. 200 warstw. Mieszkańcy miasta dostaną jeszcze możliwość wnoszenia do systemu, za pomocą prostego formularza, nowych informacji - o ciekawych miejscach lub zdarzeniach wymagających interwencji miejskich służb.

Koszt realizacji projektu - wykonywanego w głównej części przez zewnętrznego wykonawcę - to ponad 2,6 mln zł, unijne dofinansowanie przekracza 2,2 mln zł. Publiczna część systemu dostępna jest pod adresem www.rsip.rybnik.eu.

Czytaj też:

Case study. Tak działa wirtulna gmina 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.