PARTNER PORTALU
  • BGK

Rynek szerokopasmowego dostępu do internetu w 76 gminach uwolniony

  • pt    7 października 2014 - 19:59
Rynek szerokopasmowego dostępu do internetu w 76 gminach uwolniony

Prezes UKE podpisał decyzję uwalniającą rynek szerokopasmowego dostępu do internetu w 76 gminach. Nowe regulacje spowodują korzystne zmiany zarówno dla konsumentów, jak i operatorów: wzrost inwestycji i zwiększenie konkurencyjności.
Decyzja prezesa Urzędu to przełomowy krok na drodze do liberalizacji tego rynku i zwiększenia inwestycji. Skutkuje brakiem obciążeń regulacyjnych dla rynku hurtowego dostępu szerokopasmowego na obszarach skutecznie konkurencyjnych.

Tym samym powinna ona również pozytywnie wpłynąć na rozwój nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce, co jest niezwykle istotne w związku z koniecznością realizacji postanowień Europejskiej Agendy Cyfrowej oraz Narodowego Planu Szerokopasmowego.

Czytaj tez:  Rozwój e-administracji, internet szerokopasmowy wśród priorytetów nowego szefa MAC

Brak regulacji na obszarach konkurencyjnych będzie stanowił dodatkowy bodziec do zwiększenia inwestycji w nową infrastrukturę zarówno dla Orange Polska, jak i dla operatorów alternatywnych - uważa UKE.

Z kolei regulacja na obszarach niekonkurencyjnych pozwoli na dalszą konkurencję usługową, bazującą na infrastrukturze Orange w celu zagwarantowania użytkownikom osiągania maksymalnych korzyści w zakresie różnorodności, ceny i jakości usług telekomunikacyjnych.

Czytaj też: Inwestycyjna klapa z powodu braku przyłączy energetycznych w regionie

W kontekście wciąż niezadowalającej penetracji szerokopasmowego Internetu w naszym kraju, zarówno operator o znaczącej pozycji, jak i operatorzy alternatywni powinni działać w kierunku szybkiej  rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej – podkreśla UKE.

- Oczywiście decyzje biznesowe, a za takie należy uznać rozbudowę posiadanej infrastruktury telekomunikacyjnej, zawsze leżą w gestii przedsiębiorców i są ich suwerennymi decyzjami, jednakże jedynie zwiększenie inwestycji infrastrukturalnych pozwoli świadczyć pełne spektrum usług dla szerszego grona odbiorców, a co za tym idzie, zwiększać i  poprawiać  dostęp konsumentów do nowoczesnego, szerokopasmowego Internetu  -  mówi Magdalena Gaj, prezes UKE.

- Stworzenie realnej konkurencji na kilkudziesięciu lokalnych rynkach, na których działają i konkurują ze sobą różni operatorzy, pozwoli zwiększyć nie tylko konkurencję usługową, lecz także infrastrukturalną pomiędzy wszystkimi graczami, przede wszystkim w oparciu o infrastrukturę nowej generacji. Dlatego prowadziłam intensywne działania na rzecz liberalizacji tego rynku, gdyż to właśnie zachęci przedsiębiorców  -  w tym Orange  -  do kolejnych inwestycji – dodaje Magdalena Gaj.

Zgodnie z ogłoszoną regulacją, w każdym z ponad 3000 obszarów gminnych w Polsce, dany obszar może być uznany za konkurencyjny jeśli łącznie spełni następujące kryteria:

*na danym obszarze gminnym Orange Polska S.A nie posiada 40 proc. i więcej udziałów pod względem liczby klientów na detalicznym rynku dostępu szerokopasmowego;

*na danym obszarze gminnym działa przynajmniej trzech operatorów, świadczących, detaliczną usługę szerokopasmowego dostępu do Internetu;

* przynajmniej 65 proc. lokali na danym obszarze gminnym posiada dostęp do infrastruktury przynajmniej trzech operatorów;

* nie więcej niż 10 proc. lokali na danym obszarze gminnym nie posiada dostępu do Internetu.

W toku prac nad nowymi regulacjami, wyniki analizy przeprowadzonej przy zastosowaniu ww. kryteriów doprowadziły do wyznaczenia w Polsce dwóch odrębnych rynków w zakresie szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Na pierwszym z nich, obejmującym przeważającą liczbę gmin w Polsce, ze względu na brak efektywnej konkurencji oraz nadal silną pozycję, operatorem o znaczącej pozycji rynkowej została wyznaczona Orange Polska S.A., na którą nałożony został pełen wachlarz obowiązków regulacyjnych.

Drugi rynek, obejmujący 76 obszarów gminnych w Polsce, został uznany za skutecznie konkurencyjny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.