PARTNER PORTALU
 • BGK

Rząd chce ukrócić swawolę powiatów w sprawie sieci szerokopasmowych

 • Rafał Kerger    24 marca 2017 - 07:30
Rząd chce ukrócić swawolę powiatów w sprawie sieci szerokopasmowych
- Zbudowana w poprzedniej perspektywie unijnej sieć z Warmii i Mazur płaci 13 mln zł rocznie za umieszczenie w pasie drogi, a zarabia... 200 tys. zł - mówi Anna Streżyńska. (fot. CC0)

- Przy sieciach szerokopasmowych samorządy nam nie pomagają. Głównie powiaty pobierają drakońskie stawki za ich umieszczenie w pasie drogi. Myślimy jak to ukrócić – zastrzega w drugiej części rozmowy z PortalSamorzadowy.pl minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
• - Po upływie półtora roku od rozpoczęcia kadencji uruchomiliśmy zasadniczy program na szerokopasmowy internet na 3,2 mld zł - mówi Anna Streżyńska.

• - Ale z ceną 200 zł za metr światłowodu powinien się zająć legislator. Postawić tamę. Na razie nikt nie ma odwagi i woli politycznej, by to raz, a dobrze, rozwiązać. Ale może idzie czas - przestrzega minister.

• Jako ciekawostkę zdradza, że nie ma najłatwiej w rządzie Beaty Szydło. - Moja dziedzina jest techniczna, hermetyczna. Również dla członków rządu. Ale rząd mnie dopieszcza - zauważa. 

*****

Jak wygląda na dziś zaawansowanie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa? Będę stanowczy…

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji: - Ależ nie musi pan być stanowczy, nie mam zamiaru się migać. Mój poprzednik podpisał ten program w ostatniej chwili. I przez to w praktyce uciekł nam rok jego realizacji. Żeby POPC na dobre ruszył, trzeba było dokonać pewnych korekt i zmian, które były jeszcze możliwe. W osi na szerokopasmowy Internet wystawiono np. szczątkową liczbę obszarów do pokrycia, inwestycje warte były ok. 270 milionów zł.

Po upływie półtora roku od rozpoczęcia kadencji uruchomiliśmy zasadniczy program na szerokopasmowy internet na 3,2 mld zł. W ramach trzeciej osi są rozpoczęte projekty, nabór jest do końca marca. Np. 124 miliony na naukę kodowania dla nauczycieli. To ważne projekty.

Reasumując, kiedy przyszliśmy, były totalne pustki, a z tyłu głowy mieliśmy: zrealizuj zasadę n+3. Nic nie było przygotowane. I trzeba pamiętać, że jeszcze jest komitet monitorujący, gdzie musimy udowodnić, że dobrze coś przemyśleliśmy i że będzie z tego pożytek dla ludzi. Rozpisywanie konkursów to proces. Tego się nie da zrobić w tydzień. Grupy robocze, komitet, dyskusja i głosowanie. To trwa zanim jest zielone światło.

Na co aktualnie trwają nabory, są jakieś pieniądze np. dla JST?

- Samorządy mają swoje pieniądze unijne w regionalnych programach operacyjnych, my mamy Program Operacyjny Polska Cyfrowa. Możemy oczywiście w jego ramach finansować usługi dla mieszkańców, ale nie są to pieniądze wprost kierowane do samorządów. One mają inne źródła. Samorządy budują duże systemy, robią dużo w zakresie geodezji, e-zdrowia, na szczęście zresztą, bo administracja centralna te tematy przespała.

A sieci szerokopasmowe, jak ten temat idzie?

- Są budowane we współpracy z przedsiębiorcami. Niestety tu muszę powiedzieć, że samorządy nie pomagają. Niech pan zgadnie jakie opłaty za umieszczenie w pasie drogi ponosi zbudowana w poprzedniej perspektywie unijnej sieć z Warmii i Mazur?

Pewnie dużo.

- 13 milionów rocznie.

Ile?

- A zarabia rocznie może z 200 tys. zł. I nic nie możemy z tym zrobić, chociaż myślimy jak to zmienić. Niestety, samorządy, głównie powiaty, niechętnie rozmawiają o rezygnacji z drakońskich stawek. Część zeszła, część miała od początku rozsądne ceny, ale jeśli jedni pobierają 0, 10 czy 20 złotych, a górny pułap to 200 złotych, to chyba coś tu nie gra. Tym bardziej, że zarządca sieci też jest samorządowy.×
KOMENTARZE (3)

 • Qb, 2017-03-24 21:48:26

  Do Zofia Koch: to niestety mit. Satelita zresztą tak jak LTE ma kiepskie parametry opóźnień itp. Podobnie jak przepustowosc (nie ma mowy o 100 Mbps, nie mowiąc już o kwestii overbookingu) - na potrzeby szkoły jak i szpitala czy innej placówki absolutnie słabe. Satelitę lub LTE to można zaakceptować ...na Mazurach na łódkę. Albo w Tatrach.  rozwiń
 • państwo teoretyczne, 2017-03-24 20:24:31

  Za śmieci polskie rodziny płacą już więcej niż bogaci Niemcy - rp.pl/Zadania/311289920-Za-odbior-smieci-placimy-wiecej-niz-Niemcy-a-ma-byc-jeszcze-drozej.html - więc dlaczego nie mamy mić najdroższego Internetu w Europie?
 • Zofia Koch, 2017-03-24 15:30:51

  Dobrym rozwiązaniem dla szkół może być również internet przez salelitę. Jest niezależny od lokalizacji. Wielu dostawców proponuje tego typu rozwiązania, m.in. skyDSL. Dobrze by było gdyby możliwe były dofinansowania rządowe w takich sytuacjach.