PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd może uzyskać pomoc z Unii Europejskiej na szerokopasmowy Internet

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    24 lutego 2010 - 06:41
Samorząd może uzyskać pomoc z Unii Europejskiej na szerokopasmowy Internet

Unia Europejska zarezerwowała w budżecie na lata 2008–2013 znaczne sumy na wsparcie rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce.
Państwo nie może zmusić prywatnych operatorów do tworzenia sieci udostępniającej Internet na terenach mało dla nich atrakcyjnych. Wtedy podmiotem odpowiedzialnym za rozbudowę infrastruktury może i powinien być samorząd terytorialny, jako korzystający z funduszy unijnych.

Aby nadrobić zapóźnienia Polski pod względem dostępu do szerokopasmowego Internetu rząd przygotował ustawę o wspieraniu rozwoju usług i sieci szerokopasmowych w telekomunikacji, która jest w parlamencie i do końca I kwartału ma zostać uchwalona – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ustawa przewiduje, że samorządy będą mogły prowadzić działalność telekomunikacyjną oraz tworzyć szerokopasmowy Internet, gdyż będzie to ich zadanie własne. Ma ona znacznie ułatwić lokalizację takich inwestycji, uprościć procedury związane z jej realizacją i stworzyć możliwość szybkiego pozyskiwania gruntów na zasadach podobnych jak przy budowie dróg.

Plany zagospodarowania przestrzennego nie będą mogły zakazywać inwestycji celu publicznego w dziedzinie łączności. Ustawa stanowi wyraźnie, że inwestycje te nie są sprzeczne z przeznaczeniem terenu na cele rolne, leśne czy zabudowy mieszkaniowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.