PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd województwa lubelskiego rozdał ponad 7 tys. komputerów

  • PAP    15 kwietnia 2015 - 18:15
Samorząd województwa lubelskiego rozdał ponad 7 tys. komputerów
Mieszkańcy otrzymali podstawowe programy i zostali przeszkoleni w ich użytkowaniu (fot. Giulio Magnifico, Flickr)

Ponad 7 tys. zestawów komputerowych, z dostępem do internetu, przekazano w Lubelskiem osobom, których nie stać na zakup takiego sprzętu. Wartość projektu, finansowanego z funduszy unijnych, wynosi ponad 41 mln zł.
"To największy projekt przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu, spośród wszystkich realizowanych w województwach w kraju" - powiedział w środę (15 kwietnia) na konferencji prasowej marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Projekt prowadzi urząd marszałkowski wspólnie z jednostkami samorządu terytorialnego w regionie. W jego trzech dotychczasowych etapach przekazano bezpłatnie ponad 7 tys. zestawów komputerowych z dostępem do internetu. Dostali je głównie mieszkańcy korzystający z pomocy społecznej, którzy ze względu na trudną sytuację materialną nie mogli sami zaopatrzyć się w taki sprzęt oraz najzdolniejsi uczniowie, osoby niepełnosprawne, ludzie starsi, a także biblioteki, domy kultury, szkoły i domy pomocy społecznej.

Mieszkańcy otrzymali podstawowe programy i zostali przeszkoleni w ich użytkowaniu. Uruchomiona została specjalna strona internetowa z informacjami i ćwiczeniami pomagającymi w samodzielnym opanowaniu obsługi sprzętu komputerowego.

"To jest element przygotowania województwa do cyfryzacji. W pierwszej kolejności trzeba pomóc tym, którym najtrudniej zakupić takie urządzenia. Wśród tych ludzi znajdują się również dzieci i młodzież bardzo uzdolnione" - podkreślił Sosnowski.

Wartość projektu to ponad 41 mln zł. W całości jest on finansowany z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. "Wkład własny nie jest tu wymagany"- zaznaczył Sosnowski.

Sosnowski poinformował, że dzięki tzw. oszczędnościom poprzetargowym dodatkowo zakupionych zostało 6,6 tys. drukarek z funkcjami kopiowania i skanowania, których dostarczanie rozpoczęto osobom zaopatrzonym już w komputery. "Mieliśmy sygnały od użytkowników, że potrzebują takich urządzeń. Z następnych oszczędności negocjujemy zakup jeszcze około tysiąca laptopów z modemami, drukarkami i skanerami dla kolejnych użytkowników" - powiedział Sosnowski.

Sosnowski wręczył na konferencji prasowej wielofunkcyjną drukarkę delegacji z domu dziecka w Przybysławicach.

Dyrektorka domu dziecka Małgorzata Białogrzywy powiedziała, że placówka posiada już osiem komputerów otrzymanych dzięki temu projektowi. "Dzieci chętnie z nich korzystają do nauki, a także do gier i zabaw. Nowe urządzenie pozwoli nam lepiej wykorzystywać różne możliwości komputerów" - powiedziała Białogrzywy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • internautabezdrukarki, 2015-04-15 22:08:40

    A co z resztą Kraju ? Jesteśmy od macochy ? Gdzie ten "wielki dostęp" do szerokopasmowego internetu ? Dowiemy się chociaż w roku 2020-tym ? Władcy !
  • ludek, 2015-04-15 21:05:13

    Wkład własny nie wymagany, a cudze komu chcemy damy i szacunek w gminach mamy. Pijar uzgodnili, sukces ocenili i przed ludkiem się pochwalili.