PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy dostaną internetowe wsparcie

  • newseria.pl    25 września 2012 - 08:26
Samorządowcy dostaną internetowe wsparcie

– Mamy nadzieję, że jeszcze jesienią eksperci Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji ruszą do samorządów pomagać przy inwestycjach związanych z szerokopasmowym internetem – mówi wiceminister MAC Małgorzata Olszewska.
I zapewnia, że samorządowcy otrzymają każdą potrzebną pomoc w tym zakresie. Terminy gonią. W przyszłym roku każdy z nas powinien mieć dostęp do szerokopasmowego internetu.

Rozbudowę sieci w Polsce ma wspomagać Narodowy Plan Szerokopasmowy, który jest obecnie na etapie konsultacji społecznych. W I kwartale przyszłego roku dokument powinien zostać przyjęty przez Radę Ministrów.

Czytaj też: Internet w każdym domu? Tak chce MAC

– Po pierwsze, Narodowy Plan Szerokopasmowy jest to warunek postawiony nam przez Komisję Europejską do tego, żebyśmy mogli ubiegać się o środki z Europejskiego Funduszu Spójności w ramach kolejnej perspektywy finansowej. Po drugie jest to też warunek, wynikający z Europejskiej Agendy Cyfrowej. Większość krajów takie plany posiada. My też musimy wiedzieć, czy internet jest nam potrzebny, w jakim zakresie i co zamierzamy zrobić, by w 2020 roku powiedzieć, że w Polsce problem internetu szerokopasmowego nie istnieje albo jest marginalny – mówi wiceminister Małgorzata Olszewska.

Według Europejskiej Agendy Cyfrowej, do 2013 roku wszyscy będziemy mieli dostęp do szerokopasmowego internetu, a do 2020 roku w naszym zasięgu pojawią się łącza o wysokiej prędkości transmisji danych (30 Mb/s i więcej).

Wiceminister Małgorzata Olszewska ma nadzieję, że uda się dotrzymać tych terminów. Zależy to jednak nie tylko od strony rządowej, ale i od samorządów, i przedsiębiorców z branży telekomunikacyjnej.

– Analizując kwestie inwestycji w infrastrukturę szerokopasmową, to, ile możemy zaangażować środków, interweniując publicznie w te miejsca, gdzie internetu nie ma lub gdzie te inwestycje są nieopłacalne, podkreślamy, że kluczowe są inwestycje sektora telekomunikacyjnego. Bez nich będzie bardzo trudno. Dlatego tak ważny jest dialog pomiędzy nami a przedsiębiorcami – tłumaczy Małgorzata Olszewska.

Jak podkreśla, wiele kwestii zostało już uregulowanych w tzw. megaustawie.

– Sporo jest tam rozwiązań, które porządkują i upraszczają wiele procesów. Np. mówiąc o budowie regionalnych sieci szerokopasmowych, zarówno, jeżeli chodzi o działania nasze, jak też jednostek samorządu terytorialnego, ten akt w bardzo dużym stopniu ten obszar prawny porządkuje – mówi Małgorzata Olszewska.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.