PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowe BIP-y do uzupełnienia

  • GK    11 maja 2012 - 12:20
Samorządowe BIP-y do uzupełnienia

Podawanie w samorządowych Biuletynach Informacji Publicznej adresów mejlowych radnych gminy, powiatu i województwa usprawniłoby pracę urzędów.
Tak przynajmniej uważa poseł Michał Jaros, który zaapelował do ministerstwa administracji i cyfryzacji o wprowadzenie regulacji dotyczących konieczności uzupełnienia samorządowych Biuletynów Informacji Publicznej o adresy e-mail radnych.

Według niego udostępnienie obywatelom tych adresów usprawniłoby pracę urzędów, ponieważ odpowiedzi na pytania lub wskazówki dotyczące danej sprawy mogłyby trafiać do odbiorców drogą elektroniczną.

W dodatku, jak podkreśla poseł, zmiana ta zwiększyłaby dostęp petentów do radnych.

Odnosząc się do propozycji posła Włodzimierz Karpiński, sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji powiedział, że art. 6 ust. l ustawy o dostępie do informacji publicznej dokładnie określa, jakiego rodzaju informacje i treści jakich dokumentów są informacją publiczną.

– Zawarty tam katalog nie jest zamknięty, brak jest zatem przeszkód, aby publikować w Biuletynie Informacji Publicznej także i inne niż wskazane bezpośrednio w tym przepisie informacje, w tym dostarczone przez urząd gminy adresy poczty e-mail radnych – przyznał wiceminister.

Wyjaśnił jednocześnie, że informacje o adresach poczty, w przypadku braku ich w Biuletynie Informacji Publicznej, mogą zostać udostępnione także na wniosek złożony w trybie art. 10 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

– Już ta okoliczność pozwala ocenić, iż nie jest koniecznym podejmowanie stosownej inicjatywy legislacyjnej, dlatego Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nie planuje działań we wskazanym przez pana posła zakresie – poinformował wiceminister.

Wiceminister przyznał, że w interesie radnego jest informowanie wyborców o możliwości kontaktu z nim, jednak strona Biuletynu Informacji Publicznej służy przede wszystkim informowaniu o działaniach podmiotów publicznych, a nie rozpowszechnianiu informacji o inicjatywach poszczególnych osób i pozyskiwaniu dzięki temu potencjalnych wyborców. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • JOTKA, 2012-05-13 17:51:39

    to dla kazdej(?) władzy pożądany stan rzeczy!!!
  • czytelnik, 2012-05-12 14:03:36

    Byłoby to spełnieniem marzeń mieszkańców, gdyby władze samorządowe informowały o wszystkich działaniach podmiotów publicznych. Skoro w są gminy w powiecie elbląskim, które nie umieszczają nawet tak banalnej informacji jak: oświadczenia majątkowe skarbników, sekretarzy czy innych pracowników podejmuj...ących decyzje lub organizujących przeprowadzanie zamówień publicznych.  rozwiń