PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowi liderzy elektronicznych usług

  • GK/cpi.mswia.gov.pl    20 sierpnia 2011 - 10:20
Samorządowi liderzy elektronicznych usług

Dopisanie do spisu wyborców, najem lokali użytkowych, zapis do żłobka, przedszkola lub szkoły – to tylko niektóre ze spraw, które w gminach można załatwić dzięki platformie ePUAP. Liderem w tym względzie jest Aleksandrów Kujawski.
Miasto oferuje przez internet aż 157 usług. Urząd Miasta Krakowa, dotychczasowy rekordzista z 76. usługami, jest drugą, najbardziej aktywną, gminą w udostępnianiu spraw urzędowych przez internet swoim mieszkańcom.

Czytaj też: Ułatwienia na elektronicznej platformie usług

Na kolejnych miejscach znalazły się: Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki z 63. usługami oraz Urząd Miejski w Żmigrodzie, który oferuje 60. spraw do załatwienia online.

Czytaj też: Nadchodzi era e-administracji


Na liście liderów korzystających z platformy ePUAP znalazł się też Urząd Miejski w Chełmku. Oferuje 58. spraw do załatwienia przez internet.

– Od czasu wejścia w życie przepisów o profilu zaufanym, aktualizowane na bieżąco statystyki ePUAP pokazują rosnące zainteresowanie urzędów gmin obecnością na platformie – uważa dr Zbigniew Olejniczak, dyrektor Centrum Projektów Informatycznych MSWiA.

– Cieszy nas ten trend, bo właśnie od aktywności gmin w oferowaniu swoich usług na ePUAP-ie zależy popularność tego wygodnego narzędzia dostępu do usług administracji publicznej oferowanych elektronicznie – dodaje.

Od 9 czerwca br. można łatwiej oraz taniej załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną, bez konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie. Wszystko dzięki profilowi zaufanemu, który pozwala na realizację spraw przez Internet bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Aby założyć bezpłatny profil zaufany wystarczy założyć konto na stronie www.epuap.gov.pl, a następnie złożyć wniosek o profil zaufany i potwierdzić dane osobowe w wybranej jednostce, będącej punktem potwierdzeń profilu zaufanego (tj. oddziały ZUS, urzędy skarbowe, urzędy wojewódzkie oraz konsulaty).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.