PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy będą mogły efektywniej inwestować w telekomunikację

  • bad    5 marca 2014 - 16:16
Samorządy będą mogły efektywniej inwestować w telekomunikację

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wydało rozporządzenie, które zapewni wiarygodne informacje o pokryciu Polski infrastrukturą telekomunikacyjną oraz świadczonymi w oparciu o nią usługami.
Opublikowanie wyników inwentaryzacji ułatwi inwestycje w budowę infrastruktury szerokopasmowego dostępu do internetu. Usprawni planowanie i budowę publicznych sieci telekomunikacyjnych, bo łatwiej będzie uwzględniać w ich przebiegu istniejące sieci.

Przedsiębiorcy i jednostki samorządu terytorialnego dostaną informacje umożliwiające efektywniejsze inwestowanie w budowę infrastruktury telekomunikacyjnej na obszarze całego kraju.

Dzięki danym zbieranym na podstawie rozporządzenia prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie miał informacje umożliwiające ocenę stopnia penetracji usługami szerokopasmowymi oraz konkurencyjności w wybranych obszarach kraju, z uwzględnieniem dostępności usług oraz infrastruktury sieci telekomunikacyjnych - i nie będzie musiał za każdym razem wzywać przedsiębiorców do przekazywania informacji.

Rozwiązania wprowadzone rozporządzeniem pozwolą ponadto:

- zmniejszyć obciążenia przedsiębiorców telekomunikacyjnych wynikające z konieczności realizowania obowiązków przekazywania danych na żądanie prezesa UKE;

- zwiększyć przejrzystość sprawozdawczą w danym roku - dzięki wcześniejszej znajomości terminu i zakresu wymaganych informacji przez podmioty zobowiązane do ich dostarczenia;

- ułatwić procedurę gromadzenia danych i rozwiązać problemy związane z ich aktualizacją, a wynikające z dotychczasowych rozwiązań prawnych wymuszających w tym celu stosowanie każdorazowo wezwania;

- zmniejszyć koszty ponoszone przez UKE.

Wyniki corocznych inwentaryzacji będą wiarygodnym źródłem informacji do wyznaczania obszarów potrzebujących wsparcia ze środków unijnych.

Szczegóły w multimediach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.