PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy tracą Internet

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    28 grudnia 2010 - 07:20
Samorządy tracą Internet

Dramat w regionach: z ponad 2,3 mld zł z funduszy unijnych przeznaczonych na budowę sieci internetowych do tej pory zostało wydane niecałe 2 proc.
Regiony nie radzą sobie z budową szybkiego Internetu. Mimo że mija właśnie półmetek unijnego budżetu na lata 2007-2013, zdołały wydać zaledwie 2 proc. z ponad 2,3 mld zł, które dostały z UE. Jeśli nie przyśpieszą, grozi im utrata dofinansowania. Projekty, które od kilku lat pozostają w sferze planów, muszą się zakończyć najpóźniej w 2015 r. – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Utrata dotacji byłaby ciosem nie tylko dla regionów, którym obok nosa przeszłaby szansa na zapewnienie mieszkańcom dostępu do Internetu. Straci na tym także branża telekomunikacyjna. Takie firmy, jak Telekomunikacja Polska, Netia, Exatel, GTS Energis czy Hawe są zainteresowane samorządowymi przetargami na budowę sieci szkieletowych. Do wzięcia są duże pieniądze. Na przykład kontrakt na budowę sieci w Wielkopolsce może być wart ponad 600 mln zł, a w Małopolsce – ok. 300 mln zł.

Urząd Komunikacji Elektronicznej – odpowiedzialny za rozwój rynku telekomunikacyjnego w Polsce – nie kryje zaniepokojenia losem unijnych dotacji na budowę sieci szkieletowych.

Głównym problemem, który stoi za opóźnieniami, jest to, że unijne pieniądze na budowę sieci trafiły do samorządów niemających ani doświadczenia, ani wiedzy w tych sprawach.

Rząd musi się zastanowić, ile z regionalnych projektów uda się uratować. Dotacje dla inwestycji, których nie uda się zrealizować do 2015 r., można przesunąć na inne projekty teleinformatyczne, np. na systemy zarządzania ruchem w miastach czy na monitoring wałów przeciwpowodziowych.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które nadzoruje wydawanie funduszy unijnych, uspokaja. Przyznaje, że wprawdzie doszło do opóźnień (powody to np. skomplikowane zasady przyznawania pomocy publicznej, trudności z pozyskaniem przez samorządy środków na inwestycje czy też kłopoty z wyborem partnera prywatnego), jednak sytuacja jest znacznie lepsza niż jeszcze pół roku temu – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • masaccio, 2011-01-09 03:56:23

  Blokada treści oraz P2P w decyzji UKE W dniu 30 grudnia 2010 r. Prezes UKE wydała pierwszą decyzję na podstawie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (nazywanej też "mega ustawą"). Swoją decyzją Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wyraziła Gminie Miasto Przasn...ysz zgodę na świadczenie usługi dostępu do Internetu za pomocą hotspotów bez pobierania opłat. wiecej na prawo.vagla.pl/node/9316  rozwiń
 • Grzybek, 2010-12-28 10:18:05

  Jak się jest w takim szambie,to można stracić wszystko! Ale nie na zawsze,nie na zawsze...Te te przepisy powodują''zjeżdżalnię''każdego pomusłu!
 • Sarenka, 2010-12-28 10:01:08

  jedni tracą intrernet a inni głowę - co bardziej nie przystoi urzędnikowi?