Samospis przez Internet

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 16-02-2010
  • drukuj
Za pół roku rolników odwiedzą rachmistrzowie z elektronicznymi urządzeniami przesyłającymi zaszyfrowane dane.
Samospis przez Internet

Od 1 września do 31 października 2010 r. potrwa spis rolny. Gospodarz nie będzie musiał nikogo wpuszczać do zagrody, bo jeśli ma komputer, może sam się spisać przez Internet. Szacuje się, że takich rolników jest maksymalnie 5 proc.

Samospis internetowy będzie możliwy, bo rachmistrzowie wcześniej zrobią obchód. Wręczą rolnikom login i hasło potrzebne do samodzielnego spisu przez Internet oraz list od prezesa GUS. Połączenia będą szyfrowane, podobnie jak dane.

Resztę rolników przepytają rachmistrzowie z hand-heldami – elektronicznymi urządzeniami wielkości i-Phone’a, zawierającymi elektroniczne formularze do wypełnienia. Urządzenia przeszły chrzest bojowy podczas spisu próbnego i dobrze się spisały.

Spis rolny będzie kosztować ok. 200 mln zł. Z tego ponad 60 mln zł pójdzie na sprzęt i oprogramowanie. GUS czeka jeszcze na rozstrzygnięcie kilku przetargów, np. na serwery i analityczną bazę danych. Szczegółowo zostanie spisanych 1,7 mln gospodarstw mających ponad 1 ha, a z miliona mniejszych spis obejmie tylko ok. 150 tys., których wyniki będą reprezentacyjne dla pozostałych.

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

pozdrawiam jak się spisac prosze o pomoc

mikler pawel, 2011-06-06 18:22:05 odpowiedz

popracujcie sobie teraz na nich i zobaczcie, to za syf daliście

zmęczona spisem, 2010-09-16 23:27:54 odpowiedz

"Urządzenia przeszły chrzest bojowy podczas spisu próbnego i dobrze się spisały" ten kto napisał te słowa musiał nie pracować na tych urządzeniach - dobrze się spisały - porażka

ik, 2010-08-18 19:18:50 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE