PARTNER PORTALU
  • BGK

Samotne wyspy bez połączeń

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    17 marca 2011 - 06:34
Samotne wyspy bez połączeń

Nowe dowody osobiste z czipem miały rozpocząć e-rewolucję w administracji. Nie tylko nie będzie ich tak jak planowano od 1 lipca, ale też niewiele dzięki nim załatwimy.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller przekonuje, że dzięki elektronicznemu dowodowi osobistemu zapomnimy o drukach RMUA, aby zarejestrować się w przychodni, bez wychodzenia z domu będziemy też mogli się zameldować czy zamówić akt urodzenia. Po otrzymaniu dowodu i wejściu na internetową stronę e-puap.gov.pl, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, świat urzędów miał stanąć przed nami otworem – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Nowe dowody osobiste

Wszystko miało najpierw funkcjonować od początku tego roku. Potem datę przesunięto na 1 lipca 2011 r., a teraz sprawa oddala się co najmniej do 2012 r.. Przyznaje to MSWiA, a głównym powodem opóźnień jest nieprzygotowanie resortu i urzędów, które miały współpracować przy wprowadzaniu tego informatycznego planu w życie.

Na pewno czytniki nowych dowodów nie pojawią się w tym roku w przychodniach. Aby je wprowadzić, potrzebne są zmiany w oprogramowaniu NFZ. A to nie takie proste.

Czytaj też: Nowe zasady działania Rejestru Dowodów Osobistych 

Podobnie jest na poziomie gmin. Plany informatyzacji urzędów miały dotyczyć także samorządów. Tymczasem z informatyzacją nie stoją one najlepiej. Wiele miast nie ma nawet swojego konta na platformie e-PUAP.

Sposób informatyzacji krytykują ostro Pracodawcy RP. Nie tylko za to, że za wolno jest wdrażany, ale też za to, że poszczególne resorty przygotowują własne platformy w oderwaniu od systemu e-PUAP. Także samorządy mają własne systemy.

Apelują, aby urzędnicy odpowiedzialni za informatyzację zadbali o zintegrowanie systemów. Zamiast elektronicznych wysp powinien powstać archipelag połączony mostami – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Protesty blokują przetarg na nowe dowody

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.