PARTNER PORTALU
  • BGK

Senatorowie o obowiązku meldunku

  • PAP    29 listopada 2012 - 13:22
Senatorowie o obowiązku meldunku

Senatorowie zajęli się w czwartek nowelą ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych przesuwającą termin zniesienia obowiązku meldunkowego z 2014 r. na 2016 r. oraz termin wdrożenia elektronicznych dowodów osobistych.
Komisje senackie rekomendowały poprawki techniczne. Senator Andrzej Matusiewicz (PiS) wyjaśnił, że komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej zaproponowała osiem poprawek o charakterze technicznym.

Sprawozdawca komisji praw człowieka, praworządności i petycji Ryszard Knosala (PO) poinformował, że ta komisja także rekomenduje przyjęcie tych poprawek.

Czytaj też: Dowody i meldunek doczekały się swoich dat

Senator Jan Maria Jackowski (PiS) podkreślał, że nie jest to pierwsza w tej kadencji nowelizacja, która przesuwa terminy wdrożenia elektronicznych dowodów. „Jaka jest gwarancja, że za jakiś czas nie będzie znowu przedłużany ten termin do 2018 czy 2020 roku?" - pytał.

Wiceminister spraw wewnętrznych Roman Dmowski przekonywał, że proponowane w nowelizacji terminy są realne, a jednocześnie przyznał, że będzie to wyzwaniem, ponieważ potrzebny jest m.in. „remont generalny systemu PESEL". Dodał, że oszacowany został już zakres prac tej gruntownej przebudowy, a we wprowadzeniu sytemu trzeba uwzględnić czas m.in. na jego przetestowanie i szkolenia.

Przypomniał, że Komisja Europejska we wrześniu odblokowała środki na finansowanie projektu i zaakceptowała plan naprawczy przygotowany przez polską stronę. Jak poinformował, w ostatni piątek odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielami KE podczas którego przedstawiono szczegółowy harmonogram prac i sposób realizacji projektu.

Senator Grzegorz Wojciechowski (PiS) pytał o obowiązek wymiany dokumentów ze względu na zmiany kodu pocztowego.

„Zmiana adresu to najczęstszy powód wymiany dowodów osobistych, dlatego przewidujemy, że taka rubryka zniknie z dowodów osobistych" - wyjaśnił Dmowski.

Ustawa, przygotowana przez MSW, została skierowana do Sejmu jako pilna ze względu na konieczność przesunięcia terminu wejścia w życie ustaw o dowodach osobistych i o ewidencji ludności, co wynika z decyzji o zmianie projektu „pl.ID - polska ID karta". Nowelizacja przewiduje, że z ustawy zostaną wykreślone zapisy dotyczące elektronicznej warstwy dowodów osobistych.

Według MSW Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji podjął decyzję o przesunięciu wdrożenia elektronicznych dowodów osobistych z uwagi na zmianę w tym obszarze prawa europejskiego, a także w wyniku analizy kosztów wymiany dowodów, które oceniono na 2 mld zł, a które musiałby pokryć budżet państwa. Poza tym elektroniczny dowód osobisty byłby wykorzystywany w niewielkim stopniu, gdyż obecnie jest mało systemów, które by to umożliwiały.

Nowelizacja przewiduje również, że zniesienie obowiązku meldunkowego zostanie przesunięte z 1 stycznia 2014 r. na 1 stycznia 2016 r. Część przepisów regulujących kwestię meldunku zacznie obowiązywać od początku 2013 r. Nie będzie trzeba najpierw wymeldowywać się w jednym urzędzie, aby móc zameldować się w nowym miejscu.

Wszystkie te czynności wykonamy w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu. Od nowego roku wydłużony zostanie z 4 do 30 dni termin na zgłoszenie meldunku. Te formalności będzie mógł załatwić ustanowiony pełnomocnik.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.