PARTNER PORTALU
  • BGK

Serfuj w internecie bezpiecznie

  • PAP    4 lutego 2013 - 16:05
Serfuj w internecie bezpiecznie

"Serfuję. Respektuję" - to hasło tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu, którego tematem przewodnim będą prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Organizatorzy chcą zwracać uwagę internautów, że ponoszą odpowiedzialność za swoje działania w sieci.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r.; w Polsce od 2005 r. organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) - realizatorów unijnego programu "Safer Internet".

DBI obchodzony jest zawsze w pierwszy lub drugi wtorek lutego; w tym roku przypada 5 lutego. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela; wszystkie działania są realizowane pod hasłem "Serfuję. Respektuję". Organizatorzy podkreślają, że choć każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do zdobywania informacji, nauki czy zabawy, ponosi jednak również odpowiedzialność za swoje działania w internecie i powinien pamiętać o szanowaniu innych użytkowników sieci i respektowaniu ich praw.

Podczas obchodów DBI organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do organizowania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, gazetek szkolnych, kampanii informacyjnych, konkursów). W tym roku zarejestrowano już blisko 700 przedsięwzięć; kolejne można jeszcze zgłaszać do końca lutego przez formularz na stronie www.dbi.pl. Można tam też znaleźć materiały edukacyjne, takie jak scenariusze zajęć, kursy e-learning oraz materiały multimedialne poświęcone bezpieczeństwu w sieci.

Jak pokazują badania, co trzeci rodzic nigdy nie tłumaczył dziecku, jakie są zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Tymczasem przygoda z internetem zaczyna się coraz wcześniej - w Polsce przeciętny wiek pierwszego logowania do sieci to dziewięć lat, ale coraz częściej korzystają z niej już przedszkolaki.

Eksperci podkreślają, że najlepiej przed zagrożeniami w internecie chroni czujność rodziców i zachęcają, by od najmłodszych lat rozmawiać o sieci, towarzyszyć dzieciom podczas korzystania z internetu, nie zostawiać ich sam na sam z komputerem. Nie bez znaczenia jest rola szkoły, która również powinna uczyć zasad bezpieczeństwa w sieci.

Łukasz Wojtasik z FDN zwraca także uwagę na zagrożenia związane z prywatnością w internecie - trzeba uczyć dzieci, jakie materiały wolno udostępniać w serwisach społecznościowych, jak konfigurować ustawienia prywatności, jakie osoby przyjmować do znajomych. "Uczymy też, żeby brały odpowiedzialność za to, co piszą, jak komentują, bo okazuje się, że komentarze są częstym elementem przemocy rówieśniczej, także w serwisach społecznościowych" - podkreśla.

W jego opinii rodzice mogą i powinni stosować oprogramowanie filtrujące oraz kontrolę rodzicielską dostępną w systemach operacyjnych, ale tylko jako wspomaganie, a nie rozwiązanie problemu; jest też bardzo ważne, by mówić o tym dzieciom.

Także zdaniem prezesa Fundacji Kidprotect.pl Jakuba Śpiewaka dzieci powinny wiedzieć, że korzystamy z takich rozwiązań. "Śledzenie dzieci bez ich wiedzy nie jest etyczne, ale świadomość dzieci ma także działanie prewencyjne - jeśli wiedzą, że ich pilnujemy, same też się pilnują" - podkreśla.

Śpiewak poleca programy filtrujące, poświęcone ochronie rodzicielskiej, które znają język polski (ponieważ robią one analizy słownikowe). Programy zapewniające ochronę rodzicielską nie tylko filtrują treści, ale także generują raporty aktywności, dzięki czemu można sprawdzić, co dziecko robiło w sieci. Można też limitować niektóre aktywności, np. ustawić, że dziecko nie może korzystać z czatów pod nieobecność rodziców czy grać, gdy jest pora na odrabianie lekcji.

"To bardzo przydatne, bo często dzieci wracają od domu zanim rodzice wrócą z pracy i siedzą przy komputerze. Nie ma sensu zabraniać im korzystania z komputera, bo może być przydatny np. przy pracy domowej, ale można kontrolować, co robią" - uważa Śpiewak.

Przypomina jednak, że nie ma programów w 100 proc. niezawodnych, każdy można oszukać.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.