PARTNER PORTALU
  • BGK

Serwis o Polsce w slangu młodzieżowym

  • PAP    3 czerwca 2011 - 17:54
Serwis o Polsce w slangu młodzieżowym

Co znaczy "ogarnąć", "grubo", "zajawka"? Na te i podobne pytania będzie można znaleźć odpowiedź w nowym, skierowanym do młodych serwisie promującym nasz kraj.
Stronę przy energetycznej muzyce, w postindustrialnej przestrzeni warszawskiego klubu "odpalił" szef MSZ Radosław Sikorski.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które jest pomysłodawcą i realizatorem projektu, postawiło na pokazanie Polski w młodym, świeżym wydaniu. Zaprezentowany w piątek serwis internetowy doyouknowpolska.pl zawiera oprócz niestandardowego słownika najmłodszej polszczyzny, także galerię fotografii, przedstawiających nasz kraj widziany oczami młodych ludzi.

Czytaj też: Promocja polskiej prezydencji w Internecie

- Polska rzeczywistość jest dużo lepsza od wizerunku, jaki mamy, więc musimy pokazywać tę rzeczywistość, a któż może to zrobić lepiej niż sami Polacy - mówił Sikorski podczas inauguracji strony.

Wideoprezentacja serwisu odbyła się przy głośnej rockowej muzyce, błyskających lampach stroboskopów w postindustrialnych przestrzeniach starej drukarni kartograficznej. - Chcemy w czasie prezydencji w UE trochę naszej, polskiej energii przekazać całej Europie - podkreślał minister.

"Odpalenie serwisu" - jak to określił prowadzący spotkanie - odbyło się poprzez połączenie przez szefa polskiej dyplomacji dwóch końcówek kabla. W założeniu serwis ma być żywy, tworzony przez internautów dodających kolejne hasła i zdjęcia. Każdy może wzbogacić istniejącą już bazę o własne słowa, opisy i fotografie. MSZ chce, by Polacy zaangażowali się w promocję nowoczesnej Polski.

Czytaj też: Portal o kulturze w ramach prezydencji

- Zawsze przy nowych formach przekazu jest ryzyko, ale bez ryzyka nie ma sukcesu. Szczególnie chcielibyśmy, aby młodzież brała udział w promocji Polski, bo nasza młodzież jest generalnie bardzo dobrą wizytówką Polski w tych krajach, w których się osiedla, ale przecież zależy nam na tym, żeby zostawała w Polsce, a ta, która wyjechała, żeby wracała. Więc chcemy pokazać, że Polska jest cool - mówił Sikorski.

Na stronie zamieszono test, który pozwala sprawdzić każdemu internaucie, jaka jest jego znajomość języka młodych Polaków. Co oznaczają słowa i zwroty takie jak "afterek", "rozkminiać", "zonk" czy "obczajać" oraz w jaki sposób należy je zastosować w zdaniu.

W serwisie na bieżąco internauci mogą tworzyć bazę aktualnego języka polskiego oraz zdjęć, przedstawiających nasz kraj, a jednocześnie będących tłem dla danego hasła. Tłumaczenia słów i zwrotów są w języku angielskim, bo strona ma stać się narzędziem promocji Polski na całym świecie.

W kolejnych miesiącach MSZ chce pokazywać projekt Do You Know Polska? poza granicami, docierając do młodych ludzi chętnych do odwiedzenia naszego kraju w ramach stypendiów, w celach turystycznych lub podczas EURO 2012. Sikorski zapowiedział, że gdy strona będzie już dysponować sporą bazą danych wówczas poprzez konsulaty, ambasady, instytuty polskie, a także uczelnie za granicą "pokażemy to, co najlepsze obcokrajowcom".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.