PARTNER PORTALU
  • BGK

Shareconomy – ważny trend teleinformatyki

  • GK    10 grudnia 2012 - 10:55
Shareconomy – ważny trend teleinformatyki

Polska została partnerem strategicznym Międzynarodowych Targów Teleinformatycznych CeBIT 2013. Impreza odbędzie się w dniach 5–9 marca 2013 r. Jej hasło przewodnie to „shareconomy”, czyli globalne dzielenie się wiedzą, kontaktami i zasobami.
Shareconomy to nowa, opierająca się na zaufaniu forma współpracy, która polega na dzieleniu się wiedzą, kontaktami i zasobami. Jest uznawana za ważny trend teleinformatyki i społeczeństwa informacyjnego, bo współużytkowanie osiągnięć i pomysłów przynosi wiele zysków.

Przed shareconomy administracja publiczna powinna stać otworem. W wielu instytucjach - szczególnie tych mniejszych, których budżety są skromne - popularnością cieszą się rozwiązania open source. Nierzadko możliwość korzystania z otwartych źródeł to jedyna szansa na wprowadzanie w systemie IT urzędu nowoczesnego oprogramowania.

Swoje zasoby udostępnia na przykład Poznań. Razem z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym rozwija Miejski Informator Multimedialny - internetowy portal Poznania przystosowany do automatycznego pobierania jego treści.

Są one udostępniane na zasadach określonych w ustawie o dostępie do informacji publicznej i zbliżonych do warunków licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0. W zeszłym roku Poznań zorganizował też hackaton portalu poznan.pl - nieformalne warsztaty dla programistów, polegające na wspólnej pracy nad opublikowanym kodem źródłowym lub interfejsem. Była to prawdopodobnie pierwsza w Polsce próba otwarcia zasobów publicznych dla wszystkich zainteresowanych.

Jak ważna jest wymiana doświadczeń, wiedzą sygnatariusze zainicjowanego przez Ministerstwo Administracji i cyfryzacji „Memorandum w sprawie współpracy na rzecz budowy i rozwoju pasywnej infrastruktury sieci szerokopasmowych".

Budowa szerokopasmówek w Polsce stwarza ogromne trudności. Wynikają one m.in. z braków infrastrukturalnych, niskich nakładów finansowych i obostrzeń prawnych.

Lekarstwem na te bolączki może być współpraca sygnatariuszy Memorandum, którymi są samorządy, przedsiębiorstwa prywatne, izby gospodarcze, organizacje zrzeszające pracodawców i ministerstwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.