PARTNER PORTALU
  • BGK

Sieć szerokopasmowa dla Częstochowy

  • PAP    16 grudnia 2011 - 18:17
Sieć szerokopasmowa dla Częstochowy

Kosztem ponad 4,7 mln zł w ciągu niespełna dwóch lat w Częstochowie powstanie miejska sieć szerokopasmowa, która połączy lokalne instytucje oraz ułatwi mieszkańcom dostęp do szybkiego internetu. Dużą część tej samorządowej inwestycji pokryją środki unijne.
Jak podał w piątek częstochowski magistrat (zabierz głos/oceń prezydenta), przedsięwzięcie obejmie stworzenie infrastruktury informatycznej w technologii światłowodowej wzdłuż istniejących dróg w mieście. Sieć o długości ok. 45 km połączy 50 jednostek publicznych, m.in. szkoły, szpitale i instytucje.

Jednym z efektów inwestycji będzie usprawnienie systemu zarządzania ruchem ulicznym - sieć posłuży m.in. do sterowania tzw. zieloną falą na skrzyżowaniach. Przyda się także do rozbudowy monitoringu wizyjnego o dzielnice, które nie zostały objęte dotychczasowym planem.

Dla rozbudowy sieci w przyszłości ważne będzie utworzenie węzłów oraz punktów dostępowych, umożliwiających rozwój całego systemu. Dodatkowo w trzech bibliotekach pojawią się publiczne punkty dostępu do internetu. W każdym z nich będą po dwa stanowiska komputerowe.

Projekt "Budowa sieci szerokopasmowej CzestNet w Częstochowie" zostanie dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013. Unijna dotacja to 85 proc. kosztów całego, wycenianego na ponad 4,7 mln zł, przedsięwzięcia.

Projekt będzie realizowany w trybie "zaprojektuj i wybuduj", czyli w formie jednego zamówienia publicznego najpierw zostanie opracowana dokumentacja techniczno-budowlana, a następnie wybrany wykonawca przystąpi do robót instalacyjno-budowlanych.

Projekty tego typu realizują także inne miasta w woj. śląskim. Kosztem ponad 13 mln zł miejska sieć szerokopasmowa, która połączy lokalne instytucje, powstaje w Rybniku.

Natomiast Gliwice w 2008 r. były liderem grupy 11 śląskich miast, która wygrała przetarg na rezerwację częstotliwości radiowej na potrzeby sieci szerokopasmowej. Z czasem oprócz częstotliwości i sieci radiowej zaczęto tam budować sieć światłowodową, także z wykorzystaniem unijnych środków. Podobny projekt przygotowały również władze Katowic.

Przyjęta w ubiegłym roku ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, nazwana megaustawą, pozwala samorządom na zaangażowanie się w projekty telekomunikacyjne. Urząd Komunikacji Elektronicznej namawia władze lokalne, by aktywniej angażowały się w tworzenie i eksploatację sieci telekomunikacyjnych, służących m.in. dostępowi do internetu. Samorząd ma działać przede wszystkim tam, gdzie nie robi tego biznes.

Nowe regulacje umożliwiają zaangażowanie samorządu praktycznie we wszystkich dziedzinach związanych z telekomunikacją. Ustawa opisuje, na jakich warunkach samorząd może budować infrastrukturę, w szczególności pasywną (m.in. sieci światłowodowe), dostarczać sieci telekomunikacyjne, pełnić funkcje operatorskie czy dostawcy usług, szczególnie dla wykluczonych cyfrowo, albo dla ogółu społeczeństwa, w celu wzbudzenia popytu czy zapewnienia łączności w miejscach publicznych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.