PARTNER PORTALU
  • BGK

Sieć szerokopasmowa dla Rybnika

  • wer/rybnik.eu    6 listopada 2011 - 08:15
Sieć szerokopasmowa dla Rybnika

W piątek, 4 listopada w urzędzie miasta Rybnika podpisana została umowa na realizację projektu ''Miejska Sieć Szerokopasmowa w Rybniku''.
W obecności prezydenta Rybnika (zabierz głos/oceń prezydenta), umowę podpisali sekretarz miasta Daniela Lampert oraz główny specjalista w wydziale informatyki, Adam Gołyszny.

Wykonawcę - wyłonioną w drodze przetargu poznańską firmę Eltel Networks S.A. - reprezentowali prezes zarządu Przemysław Fabiś oraz członek zarządu Robert Wolny.

Czytaj też: Infrastruktura energetyczna ważna w budowie sieci szerokopasmowej

Wartość umowy to ponad 13 mln zł. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 – 2013 Województwa Śląskiego. Łączny udział budżetu miasta w realizacji projektu powinien zamknąć się w kwocie 3,7 mln zł.

Jak podkreślał obecny na spotkaniu prezes Eltel Networks, Przemysław Fabiś, Rybnik doskonale wyczuł moment, rozpoczęcia inwestycji, dzięki temu, że w odpowiednim momencie zlecił wykonanie dokumentacji technicznej. Szybkie uporanie się z procedurami sprawiło, że dziś Rybnik jest jednym z pierwszych polskich miast realizujących tego typu inwestycję. 

- W trakcie prowadzonych dotychczas prac związanych z remontami rybnickich dróg, miasto zadbało, by na tych odcinkach poprowadzona była już kanalizacja teletechniczna. Nie będzie więc konieczności ponownego rozkopywania m.in. ul.  Budowlanych, Reymonta czy Kotucza - mówił z kolei prezydent Rybnika, Adam Fudali.

Celem projektu jest poprawa jakości infrastruktury teleinformatycznej w mieście. Projekt sieci szerokopasmowej ma za zadanie zbudowanie sieci szkieletowej, która połączy ze sobą instytucje publiczne na terenie miasta Rybnika.

Sieć szerokopasmowa umożliwi uruchomienie opartej na niej systemów, umożliwiających lepsze wykorzystanie istniejących oraz zaoferowanie nowych usług w zakresie komunikacji, bezpieczeństwa publicznego oraz edukacji.

Sieć teletechniczna poprowadzona zostanie wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych w mieście, głownie na gruntach należących do miasta. Jej właścicielem nadal będzie miasto Rybnik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2011-11-29 08:53:05

    Ciągle coś na lepsze W Rybniku się zmienia. Korzyść mieć też będą z tego, Przyszłe pokolenia.