PARTNER PORTALU
  • BGK

Sieć szerokopasmowa doprecyzowana

  • GK    27 sierpnia 2012 - 11:02
Sieć szerokopasmowa doprecyzowana

Według rządu obecna definicja regionalnej sieci szerokopasmowej nie obejmuje takich elementów jak kanalizacja kablowa, rury i maszty, co uniemożliwia ich lokalizację na podstawie decyzji o lokalizacji regionalnej sieci szerokopasmowej.
Rada Ministrów pozytywnie ocenia proponowane zmiany w ustawie o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Według rządu projektodawcy słusznie podkreślają, że obecna definicja regionalnej sieci szerokopasmowej nie obejmuje takich elementów jak kanalizacja kablowa, rury i maszty, co uniemożliwia ich lokalizację na podstawie decyzji o lokalizacji regionalnej sieci szerokopasmowej.

Czytaj też: Szerokie pasmo regionów

Konsekwencją wprowadzenia proponowanej zmiany będzie objęcie trybem lokalizacji regionalnej sieci szerokopasmowej całej inwestycji w zakresie tej sieci, w tym także kabli, kanalizacji kablowej, masztów itp.

Według Rady Ministrów zasadne jest także umożliwienie wyboru przez inwestorów, w tym przez samorządy realizacji inwestycji na podstawie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych albo na podstawie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy – Prawo budowlane.

Czytaj też: Ponad miliard euro przejdzie nam koło nosa

Według rządu projektodawcy słusznie zauważają, że dla niektórych inwestycji realizacja na podstawie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy – Prawo budowlane może okazać się prostsza, a obowiązujące przepisy ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, zobowiązują w każdym przypadku budowy regionalnej sieci szerokopasmowej do korzystania ze szczególnego trybu realizacji inwestycji zawartego w tej ustawie.

Rada Ministrów uważa także, że słuszne jest zwiększenia skali map potrzebnych do wydawania decyzji lokalizacyjnych. Potrzebę tę potwierdzają zgłaszane przez samorządy uwagi dotyczące niedostępności map w skali 1:2000 dla terenów niezabudowanych oraz wysokich kosztów związanych z ich przygotowaniem.

Rząd uważa także, że zasadne jest rozwiązanie umożliwiające niestosowanie tych postanowień miejscowych planów, które zawierają zakazy lub ograniczenia lokalizowania inwestycji celu publicznego w zakresie łączności publicznej.

– Proponowane rozwiązanie należy jednak dostosować do rządowego projektu nowelizacji ustawy – Prawo telekomunikacyjne, czyli zrezygnować z bezwzględnego uchylania postanowień miejscowych planów zawierających zakazy na rzecz umożliwienia przedsiębiorcom telekomunikacyjnym i prezesowi UKE zaskarżania do sądów administracyjnych miejscowych planów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy – czytamy w stanowisku rządu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.