PARTNER PORTALU
  • BGK

Sieć szerokopasmowa na mapie

  • AT    15 października 2012 - 20:12
Sieć szerokopasmowa na mapie

Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnił ważną dla rozwoju internetu szerokopasmowego w Polsce mapę infrastruktury telekomunikacyjnej. Mapa jest rezultatem przeprowadzonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej.
Przygotowana przez Urząd Komunikacji Elektronicznej i Instytut Łączności mapa infrastruktury telekomunikacyjnej z pewnością ucieszy zarówno przedsiębiorców telekomunikacyjnych, jak i samorządy. Mapa będzie niezwykle pomocna przy planowaniu inwestycji w zakresie rozbudowy infrastruktury szerokopasmowego internetu. Narzędzie powstało dzięki przeprowadzonej przez UKE w 2012 roku inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej - podaje UKE.

Czytaj też: Szerokopasmowe terminy gonią, resort pomoże w terenie

Każdy kto zamierza prowadzić inwestycje związane z realizacją projektów budowy szerokopasmowego internetu może już dziś skorzystać w pełni z informacji na temat istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej. Wystarczy odwiedzić portal Polska Szerokopasmowa, aby skorzystać z informacji o przebiegu światłowodowych, kablowych i radiowych sieci telekomunikacyjnych oraz węzłach szkieletowych, dystrybucyjnych i dostępowych.

Cenną zaletą Mapy jest to, że pozwala ona w jednym miejscu znaleźć informację zarówno o pokryciu infrastrukturą telekomunikacyjną (komercyjną) i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi. Co ważne dane zostały zagregowane w sposób zapewniający zachowanie anonimowości oraz uniemożliwiają identyfikację infrastruktury operatorów, co pozwala na ochronę tajemnicy przedsiębiorstw i jednostek samorządu terytorialnego.

- Udostępniona mapa pokrycia istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną i publicznymi sieciami telekomunikacyjnym istotnie ułatwi  planowanie inwestycji internetowych operatorem i samorządom. Będzie to także użyteczne narzędzie zarówno dla Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, jak i dla Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, które koordynują prowadzone w Polsce unijne projekty budowy infrastruktury szerokopasmowej. Informacje będą także wykorzystywane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które planuje inwestycje budowy sieci szerokopasmowych w miejscowościach, w których liczba mieszkańców nie przekracza 5 tysięcy osób, a na ten cel przewidziano 59 mln euro - podsumowuje projekt prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj.

Mapa infrastruktury telekomunikacyjnej powstała jako część finansowanych z funduszy europejskich projektów Systemu Informacyjnego o Infrastrukturze Szerokopasmowej (SIIS) oraz portalu Polska Szerokopasmowa.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.