PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk stawia na e-turystykę

  • tvs.pl    24 lipca 2012 - 11:42
Śląsk stawia na e-turystykę

Wystarczy wejść na stronę internetową, pobrać audiobook i mapę, by móc wyruszyć w niecodzienną podróż. Tak coraz częściej wygląda scenariusz zwiedzania miast i różnych ciekawych miejsc na Śląsku. Od standardowej podróży po miejskich zabytkach, przez wycieczkę z kryminalną historią w tle, aż do niezwykłej "Mapy Miejsc Ciekawych".
By skorzystać z mapy wystarczy odwiedzić stronę internetową i pobrać specjalną aplikację. Tak wyposażeni możemy ruszać w miasto. Na tym jednak nie koniec, bo system samodzielnie zaprowadzi nas do wybranych miejsc. - Jest to system oparty na mapach i lokalizacjach GPS, po wprowadzeniu jakiegoś obiektu pokaże nam miejsca najbliżej znajdujące się, nas znajdujące się - opowiada Damian Krzemień, UM Tychy.

Czytaj też: Interaktywna mapa ciekawych miejsc

Do tego dokładnie informując nie tylko o historii mijanych bunkrów, ale także o repertuarze kin i teatrów, czy godzinach otwarcia restauracji. Od dziś z takiego właśnie sytemu skorzystać można między innymi w trakcie spaceru po Tychach. Eksperci są zgodni, takie rozwiązania to już niemal standard. - Z tego co pokazują rankingi urządzeń mobilnych, rzeczywiście te urządzenia, kiedyś chyba przejmą rynek - mówi Agnieszka Sikorska, Śląska Organizacja Turystyczna.

I jeśli na razie, by skorzystać z takiego systemu, trzeba mieć telefon ze specjalnym oprogramowaniem, to z takiego rozwiązania może już korzystać niemal każdy. Schemat działania w zasadzie takim sam. Swoją przygodę rozpoczyna się w internecie, gdzie pobrać można specjalny audiobook. Wsłuchani w instrukcje tajemniczego głosu z mapą w ręku ruszamy w niecodzienną podróż po Katowicach. Tak jak i w tym wypadku. - Uważaliśmy, że to jest taka forma najbardziej właśnie chwytliwa, ale też dzięki temu dotrzemy do olbrzymiego grona odbiorców z tym co chcemy powiedzieć, przekazać - podkreśla Karolina Jankowenko, Fundacja Brama Cukermana.

Dzięki stronie Opowieści Nieobecnych można wyruszyć śladami historii i kultury Żydowskiej. Listę niezwykłych przewodników po województwie śląskim dopełnia Mapa Miejsc Ciekawych, tu znaleźć można szereg niezwykłych, niekiedy zapomnianych już miejsc. - To jest bardzo subiektywny przewodnik po regionie i tak naprawdę jakie punkty znajdą się na tej mapie decydują twórcy tekstów. To od nich zależy jakie oni miejsca uznają za ciekawe - tłumaczy Hanna Kostrzewska, Mapa Miejsc Ciekawych.

Ten przewodnik, to nie tylko historia miejsc, ale również ludzi. - Przez dobrych kilka miesięcy powstało ich jakieś 50, może nie wszystkie znajdą się na mapie, ale gdzieś około tyle ich powstało i projekt się rozwija - dodaje Marta Zwolińska, Mapa Miejsc Ciekawych.

I jak zapewniają twórcy niedługo wzbogaci się o audiobooki. Dołączając tym samym do i tak bogatej już listy przewodników w nietypowy, a zarazem ciekawy sposób umożliwiający poznanie Śląska i jego historii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.