PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie, wyłudzania środków z UE na internet: Zarzuty dla 14 osób

  • aw/PAP    7 grudnia 2016 - 16:32
Śląskie, wyłudzania środków z UE na internet: Zarzuty dla 14 osób
Śledztwo dotyczy 12 projektów budowy sieci szerokopasmowej na kwotę 90 mln zł (fot.pixabay)

14 osób usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym wyłudzania środków z Unii Europejskiej w ramach budowy sieci internetowej – podała gliwicka prokuratura, które nadzoruje tę sprawę.
Według dotychczasowych ustaleń, podmioty objęte postępowaniem ubiegały się bądź uzyskały wsparcie finansowe w łącznej kwocie około 60 mln zł.

Informację o takim postępowaniu, podaną przez tvp.info, potwierdziła PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska. Śledztwo, które wszczęto w lipcu 2013 r., zostało powierzone do prowadzenia delegaturze CBA w Katowicach.

Dotyczy ono poświadczania nieprawdy "co do okoliczności mających znaczenie prawne w fakturach VAT dokumentujących zdarzenia gospodarcze". Jak sprecyzowała Smorczewska, postępowanie związane jest z podejrzeniem wyłudzenia dotacji ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka dotyczącego budowy sieci internetowej - "Zapewnienie dostępu do internetu na etapie ostatniej mili".

Z uwagi na charakter śledztwa i wykonywane w nim czynności prokuratura nie udziela żadnych dodatkowych informacji na temat mechanizmu przestępstwa. Informacji odmówiło też CBA, odsyłając do prokuratury.

Według tvp.info, śledztwo dotyczy 12 projektów budowy sieci szerokopasmowej na kwotę 90 mln zł, na czym miały zarabiać niektóre firmy, które wystawiały zawyżone faktury, tymczasem budowa internetu szerokopasmowego była często fikcją. Przedsiębiorcy mieli tworzyć fikcyjne dokumenty po to, by bezpiecznie rozliczyć dotację.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • eLPe, 2016-12-08 14:24:13

    Do jancz: Nie wiem z jakiego powodu próbujesz nadać temu aspekt polityczny i przez to zbagatelizować problem. Sprawa jest prosta - KAŻDEMU złodziejowi trzeba uciąć łapę "u samej d..y" ! Bez względu na miejsce pracy, przynależność, wiarę, poglądy i inne wyróżniki.
  • jancz, 2016-12-08 11:52:36

    Och ten wstretny PiS! Tak maltretuje tych poczciwych samorzadowcow. I to juz od 2013 roku. Protestowac! Zglosic to Rzecznikowi Praw Obywatelskich, on zawsze wspomoze. No i PO, ktora tak szuka tematow do aktywnosci.