PARTNER PORTALU
  • BGK

Śledztwo ws. Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej umorzone

  • pap    9 grudnia 2014 - 14:11
Śledztwo ws. Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej umorzone
fot.ptwp

Z powodu niepopełnienia przestępstwa umorzone zostało śledztwo w sprawie sprzedaży w 2013 roku przez zarząd województwa małopolskiego spółki Małopolska Sieć Szerokopasmowa - poinformowała we wtorek krakowska prokuratura.
"Prokurator zatwierdził decyzję o umorzeniu postępowania prowadzonego pod nadzorem prokuratury przez krakowski oddział Centralnego Biura Antykorupcyjnego" - poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Czytaj: MSW: doposażenie gmin w sprzęt IT nie będzie zrealizowane w 2014 r.

Podstawą umorzenia było stwierdzenie, że wszystkie działania w sprawie sprzedaży spółki Małopolskie Sieci Szerokopasmowe były prawidłowe.

Sprawa dotyczyła sprzedaży spółki Małopolska Sieć Szerokopasmowa, powołanej przez samorząd województwa do budowy infrastruktury internetowej na obszarach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym firmie Hyperion.

Czytaj: Administracja szkoli się ws. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni

W listopadzie ub.r. "Gazeta Polska" podała, że spółka Małopolska Sieć Szerokopasmowa została sprzedana firmie Hyperion, z którą związani są m.in. były poseł PO, syn Lwa Rywina i były szef Biura Śledczego SB.

Jak donosił tygodnik, MSS została sprzedana za 2,6 mln zł, choć dzień przed transakcją zarząd województwa małopolskiego podjął uchwałę o przyznaniu jej 64 mln zł dofinansowania ze środków unijnych.

Po publikacji małopolscy posłowie PiS zapowiedzieli, że wystąpią o kontrolę do NIK i CBA; Solidarna Polska złożyła zawiadomienie do prokuratury. Jak wyjaśniał lider ugrupowania Jerzy Ziobro, celem zawiadomienia było sprawdzenie, czy nie doszło "do przestępstwa niegospodarności, nadużycia zaufania czy korupcji".

Po publikacjach medialnych marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa zapewniał, że nie było nieprawidłowości przy sprzedaży spółki.

Sowa wyjaśniał na zwołanej w tej sprawie konferencji prasowej, że spółka została sprzedana, ponieważ zarząd województwa małopolskiego "doszedł do wniosku, że nie będzie ona w stanie samodzielnie zrealizować zadania, do którego została powołana, a wcześniejszy przetarg na pozyskanie do niej partnera prywatnego zakończył się niepowodzeniem".

Jedyną ofertę w przetargu złożyła firma Hyperion SA. Przy ocenie badano, czy spełnia ona wymogi formalne i jest korzystna dla samorządu, nie oceniano natomiast "przynależności lub sympatii partyjnych osób reprezentujących spółkę".

Sowa podawał także, że firma otrzymała blisko 64 mln zł dofinansowania ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, tak jak 1740 innych beneficjentów tego programu, którzy są przedsiębiorcami i podmiotami prywatnymi.

Informował również, że realizacja projektu jest na bieżąco monitorowana przez departament funduszy unijnych urzędu marszałkowskiego.

Zgodnie z przepisami, jeśli nie zostanie on zrealizowany w terminie określonym w umowie, czyli do 30 września 2015 r., firma Hyperion będzie musiała zwrócić dotację z UE.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.