PARTNER PORTALU
  • BGK

Słono zapłacimy za autostrady

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    15 grudnia 2010 - 08:35

W przyszłym roku czekają nas podwyżki opłat za korzystanie z autostrad. Być może już od 1 stycznia przejazd odcinkiem Konin – Nowy Tomyśl podrożeje z 36 do 39 zł.
Pretekstem jest zmiana stawki podatku VAT z 22 na 23 proc. Ale operator tego odcinka przyznaje, że już od jakiegoś czasu nosił się z zamiarem zmiany ceny – ujawnia „Rzeczpospolita”.

Mniej odczuwalny w portfelach kierowców będzie przejazd trasą Gdańsk – Grudziądz. Tu koszt przejazdu dla samochodu osobowego wzrośnie tylko o 10 groszy, a ciężarowego o 30 groszy.

Nie można wykluczyć zmiany stawki na autostradzie łączącej Katowice z Krakowem. Zależy to od negocjacji operatora tego odcinka z rządem na temat przeprowadzenia niezbędnych remontów. Sprawa rozbija się o mosty, które zgodnie z umową koncesyjną, nie miały wymagać prac renowacyjnych podczas trwania kontraktu.

Teraz okazało się, że takie roboty muszą zostać wykonane i nie wiadomo, kto pokryje ich koszty. Ewentualny, negatywny wynik rozmów, wg nieoficjalnych informacji, mógłby poskutkować zmianą ceny z 16 na 20 zł, choć długość tego płatnego odcinka wynosi tylko 61 km.

Trwają również prace nad wprowadzeniem opłat, na bezpłatnym dotąd odcinku autostrady A2, Konin – Stryków – kończy „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2010-12-26 01:00:46

    W weekendy będziemy jeździć na wypady Bokami, mijając płatne autostrady. By zniżyć opłaty, zmusimy do tego Łupieżców, metodą Mahatmy Ghandiego.