PARTNER PORTALU
  • BGK

Służby graniczne ćwiczą przed Euro

  • PAP    6 kwietnia 2012 - 19:36
Służby graniczne ćwiczą przed Euro

Postępowanie na wypadek awarii systemu komputerowego ćwiczyły na przejściach w Dorohusku i Hrebennem (Lubelskie) polskie i ukraińskie służby graniczne przygotowujące się do wspólnych odpraw podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.
Był to element kolejnych ćwiczeń praktycznych, które rozpoczęły się w Dorohusku i Hrebennem w czwartek, a zakończą w sobotę rano - poinformował rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Dariusz Sienicki. Ukraińscy strażnicy graniczni i celnicy wraz z polskimi wspólnie odprawiają w tym czasie podróżnych po polskiej stronie granicy. Służby ukraińskie korzystają z mobilnych terminali komputerowych.

Podczas ćwiczeń symulowano krótkotrwałą awarię ukraińskiego systemu komputerowego. "Procedury przewidują, że gdyby nastąpiła awaria, to wtedy wspólne odprawy byłyby przerwane, Ukraińcy wróciliby na swoją stronę granicy i odprawialibyśmy podróżnych oddzielnie. Po usunięciu awarii wspólne odprawy byłyby przywrócone" - powiedział Sienicki. Dodał, że ćwiczenia wypadły pomyślnie.

Wspólna odprawa na polsko-ukraińskiej granicy ma zostać wprowadzona na czas turnieju Euro 2012. Kontrole będą się odbywały po polskiej stronie granicy, podróżni na przejściach będą zatrzymywali się tylko raz. Ma to przyśpieszyć przekraczanie granicy.

- Dotychczasowe ćwiczenia wykazały, że w ten sposób można odprawić w tym samym czasie 20 proc. podróżnych więcej - zaznaczył Sienicki.

Na przejściach w Dorohusku i Hrebennem już teraz podróżnych wspólnie odprawiają polska Straż Graniczna i celnicy; wyznaczone są też "zielone korytarze", czyli osobne pasy ruchu dla tych, którzy nie mają nic do oclenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.