Smart City bez nowoczesnych technologii? Niektórzy twierdzą, że to możliwe

  • Michał Nowak
  • 23-05-2017
  • drukuj
Inteligentne miasto, czyli smart city, to pojęcie coraz bardziej zyskujące na popularności. Okazuje się jednak, że każdy rozumie je na swój sposób, a prawdziwie inteligentnych miast na razie jeszcze nigdzie nie ma. Takie wnioski padły podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Smart City bez nowoczesnych technologii? Niektórzy twierdzą, że to możliwe
Inteligentne miasto to również miasto walczące z korkami. W tym ma pomóc car-sharing, z którego planuje skorzystać m.in. Wrocław. Czy to pomoże? (fot. pixabay)

• Inteligentne miasto, niezależnie czy korzysta z nowoczesnych technologii, czy nie – powinno przede wszystkim służyć zaspokajaniu potrzeb mieszkańców.

• Niektórzy uważają, że można być „smart” jedynie przy wykorzystaniu zasobów, którymi dysponujemy na co dzień, inni mówią, że technologia jest niezbędna.

• Z technologią wiążą się jednak pewne zagrożenia. Chodzi o kwestie cyberbezpieczeństwa, a także o dotarcie do tej grupy społecznej, która jest cyfrowo wykluczona.

****

Czym właściwie jest inteligentne miasto? Można odnieść wrażenie, że gdzie głos zabierze dziesięć osób, tam pojawi się jedenaście różnych opinii na ten temat. Niektórzy smart cities wiążą z nowoczesnymi technologiami, a inni wręcz przeciwnie – uważają, że to wykorzystywanie dostępnych rozwiązań w taki sposób, aby niosły ze sobą korzyści dla mieszkańców.

- Uważam, że prawdziwie inteligentnych miast nie ma na razie nie tylko w Polsce, ale nigdzie na świecie. Można co najwyżej powiedzieć, że jesteśmy dopiero w drodze – tłumaczy Pete Kercher, założyciel i członek Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności, ambasador w Design for All Europe.

Zdaniem Pete'a Kerchera, Smart City to miejsce, gdzie funkcjonują inteligentne rozwiązania, pomagające mieszkańcom w życiu, których na co dzień nie widać. (fot. PTWP)
Zdaniem Pete'a Kerchera, Smart City to miejsce, gdzie funkcjonują inteligentne rozwiązania, pomagające mieszkańcom w życiu, których na co dzień nie widać. (fot. PTWP)

Zdaniem Kerchera, smart city to miejsce, gdzie funkcjonują inteligentne rozwiązania, pomagające mieszkańcom w życiu, a których na co dzień nie widać. – Esencją bycia smart jest niewchodzenie w drogę obywatelom tak, aby czynić ich życie w mieście łatwiejszym – zauważa.

Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku, uważa, iż smart cities to nie tylko miasto „inteligentne”, ale przede wszystkim miasto „mądre”, a to niekoniecznie znaczy to samo. – Smart to nie tylko wdrażanie nowych technologii, ale także angażowanie obywateli do tego, aby przestrzeń, w której żyjemy na co dzień, była potrzebna i użyteczna – zauważa prezydent Ełku.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz mówi, że miasto jako jedno z pierwszych w Polsce rozpoczęło program pilotażowy e-dowodu. (fot. PTWP)
Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz mówi, że miasto jako jedno z pierwszych w Polsce rozpoczęło program pilotażowy e-dowodu. (fot. PTWP)

Andrukiewicz dodaje, że Ełk jako jedno z pierwszych trzech miast w Polsce rozpoczęło program pilotażowy e-dowodu, czyli dowodu osobistego przez telefon komórkowy. W najbliższym czasie miasto chce wprowadzić także rozwiązania dla rodzących mam, by nie musiały stać w kolejkach w USC rejestrując dzieci, ale żeby rejestracja odbywała się już w szpitalu.  

Zdaniem Michała Gramatyki, wicemarszałka województwa śląskiego, można wydać ogromne pieniądze, żeby być smart i wciąż nie osiągnąć tego celu. – Żeby być smart i stosować inteligentne rozwiązania w zarządzaniu miastem czasem nie potrzeba technologii, a wystarczy pewna iskra boża, inne spojrzenie na te zasoby, którymi już dysponujemy i odnalezienie sposobu na ich nowe wykorzystanie – mówi Gramatyka.

Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia, dzieli się wskazówką: - Najpierw musimy wiedzieć, po co dane rozwiązania robimy, a dopiero potem dobieramy technologię w sposób ostrożny. Bo trzeba pamiętać, że rynek jest błyskawiczny i technologia ciągle się zmienia – mówi wiceprezydent.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE