PARTNER PORTALU
  • BGK

Smart City bez nowoczesnych technologii? Niektórzy twierdzą, że to możliwe

  • Michał Nowak    23 maja 2017 - 13:28
Smart City bez nowoczesnych technologii? Niektórzy twierdzą, że to możliwe
Inteligentne miasto to również miasto walczące z korkami. W tym ma pomóc car-sharing, z którego planuje skorzystać m.in. Wrocław. Czy to pomoże? (fot. pixabay)

Inteligentne miasto, czyli smart city, to pojęcie coraz bardziej zyskujące na popularności. Okazuje się jednak, że każdy rozumie je na swój sposób, a prawdziwie inteligentnych miast na razie jeszcze nigdzie nie ma. Takie wnioski padły podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
• Inteligentne miasto, niezależnie czy korzysta z nowoczesnych technologii, czy nie – powinno przede wszystkim służyć zaspokajaniu potrzeb mieszkańców.

• Niektórzy uważają, że można być „smart” jedynie przy wykorzystaniu zasobów, którymi dysponujemy na co dzień, inni mówią, że technologia jest niezbędna.

• Z technologią wiążą się jednak pewne zagrożenia. Chodzi o kwestie cyberbezpieczeństwa, a także o dotarcie do tej grupy społecznej, która jest cyfrowo wykluczona.

****

Czym właściwie jest inteligentne miasto? Można odnieść wrażenie, że gdzie głos zabierze dziesięć osób, tam pojawi się jedenaście różnych opinii na ten temat. Niektórzy smart cities wiążą z nowoczesnymi technologiami, a inni wręcz przeciwnie – uważają, że to wykorzystywanie dostępnych rozwiązań w taki sposób, aby niosły ze sobą korzyści dla mieszkańców.

- Uważam, że prawdziwie inteligentnych miast nie ma na razie nie tylko w Polsce, ale nigdzie na świecie. Można co najwyżej powiedzieć, że jesteśmy dopiero w drodze – tłumaczy Pete Kercher, założyciel i członek Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności, ambasador w Design for All Europe.

Zdaniem Kerchera, smart city to miejsce, gdzie funkcjonują inteligentne rozwiązania, pomagające mieszkańcom w życiu, a których na co dzień nie widać. – Esencją bycia smart jest niewchodzenie w drogę obywatelom tak, aby czynić ich życie w mieście łatwiejszym – zauważa.

Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku, uważa, iż smart cities to nie tylko miasto „inteligentne”, ale przede wszystkim miasto „mądre”, a to niekoniecznie znaczy to samo. – Smart to nie tylko wdrażanie nowych technologii, ale także angażowanie obywateli do tego, aby przestrzeń, w której żyjemy na co dzień, była potrzebna i użyteczna – zauważa prezydent Ełku.

Andrukiewicz dodaje, że Ełk jako jedno z pierwszych trzech miast w Polsce rozpoczęło program pilotażowy e-dowodu, czyli dowodu osobistego przez telefon komórkowy. W najbliższym czasie miasto chce wprowadzić także rozwiązania dla rodzących mam, by nie musiały stać w kolejkach w USC rejestrując dzieci, ale żeby rejestracja odbywała się już w szpitalu.  ×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.