PARTNER PORTALU
  • BGK

Smart City: Inteligentne technologie podnoszą jakość życia mieszkańców

  • Kurier PAP/AT    10 marca 2017 - 08:21
Smart City: Inteligentne technologie podnoszą jakość życia mieszkańców
Rozwój inteligentnych technologii wykorzystywanych przez miasto zależy w dużej mierze od oczekiwań mieszkańców (fot.flickr.com/Jamie McCaffrey)

• Polskie miasta coraz częściej sięgają po rozwiązania z zakresu smart city.
• W naszym kraju rozwijane są głównie projekty transportowe i edukacyjne – podkreślają samorządowcy.
Według prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, rozwój inteligentnych technologii wykorzystywanych przez miasto zależy w dużej mierze od oczekiwań mieszkańców. W przypadku jego miasta 30 proc. to osoby młode, uczniowie i studenci.

„Te osoby będą wymagały takiej jakości i różnorodności usług publicznych, które będziemy musieli im zaoferować, a które będą oczywiście związane z wykorzystaniem nowoczesnych i zintegrowanych technologii” – stwierdził.

Jak dodał, ludzie chcą m.in. takich rozwiązań jak internet w komunikacji miejskiej.

Wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj przypomniał, że w jego mieście funkcjonuje system ITS odpowiadający za sterowanie ruchem miejskim. Promuje on pojazdy transportu miejskiego, dzięki czemu mogą się one sprawnie poruszać.

„Oferowane są też informacje o zajętości miejsc parkingowych albo o wolnych miejscach parkingowych wielopoziomowych w mieście. Kolejny etap to są informacje o parkingach na ulicach, na ich temat dowiemy się niedługo z aplikacji” – powiedział.

Czytaj też: Smart Cities: Miasta czekają gigantyczne wydatki, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców

Wiceprezydent Wrocławia wskazał również korzyści, jakie przyniosło miastu wprowadzenie rozwiązań z zakresu smart city. „Dzięki inteligentnym rozwiązaniom uzyskaliśmy pożądane efekty i o 43 proc. spadła awaryjność w sieci wodociągowej, co dla mieszkańców jest ważną informacją” – zaznaczył.

Z kolei dyrektor generalna Microsoft na rynek środkowej i wschodniej Europy Marianne Roeling podkreśliła, że inteligentne miasta to nie tylko rozwiązania cyfrowe, ale przede wszystkim bezpieczeństwo ich mieszkańców.

Roeling przypomniała, że niektóre miasta na Zachodzie mają zamontowane czujniki na lampach, dzięki czemu otrzymują dokładne informacje nie tylko na temat natężenia ruchu, ale też warunków pogodowych. Te same lampy służą jednocześnie jako punkty ładowania samochodów elektrycznych.

„Lampy, zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom, stały się jednocześnie rozsianymi co sto metrów maszynami do generowania zysku. Ten przykład dokładnie pokazuje jaki przełom zapewniają rozwiązania smart city” – podsumowała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.