PARTNER PORTALU
  • BGK

Smart city: Inteligentny dom nie jest już mrzonką

  • PAP/AT    8 lutego 2018 - 09:33
Smart city: Inteligentny dom nie jest już mrzonką
Zamiast o "internecie rzeczy" mówimy już o "inteligentnych rzeczach" (fot.shutterstock)

inteligentny dom oparty na doświadczeniu sieci urządzeń połączonych nie jest już mrzonką przyszłości, ale rozwiązaniem, które jest z nami już dziś - powiedział dyrektor segmentu gospodarstwa domowego Samsunga w Europie, Dan Harvie.
  • Inteligentny dom nie jest już "technologią jutra", ale rozwiązaniem naszych czasów - przekonuje Dan Harvie.
  • Firma przewiduje gwałtowny wzrost zapotrzebowania na sprzęty łączące się z internetem.

Południowokoreański koncern poszerza ofertę urządzeń łączących się z internetem, starając się dotrzeć z nimi do jak największej liczby klientów. "Chcemy, by do 2020 roku wszystkie produkowane przez nas urządzenia były wyposażone w funkcję łączenia się z internetem" - zapowiedział Harvie, w kuluarach Samsung European Forum 2018 w Rzymie.

Firma przewiduje, że rynki światowe zbliżają się do "punktu przełomowego", po przekroczeniu którego w ciągu roku do trzech lat gwałtownie wzrośnie zapotrzebowanie na łączące się z internetem sprzęty gospodarstwa domowego i samochody. W związku z tym Samsung stara się być "w centrum transformacji w kierunku doświadczenia sieci w pełni połączonych urządzeń" - dodał Harvie.

Zamiast o "internecie rzeczy" (internet of things, IoT), przedstawiciel Samsunga mówi o "inteligentnych rzeczach" (intelligence of things), przesuwając akcent z połączenia z siecią na udogodnienia związane z wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji (SI). Smart Things to również nazwa wprowadzanej w 2018 roku zintegrowanej aplikacji do zarządzania wszelkimi sprzętami połączonymi firmy, takimi jak korzystające z funkcji SI pralki z technologią Quick Drive i chłodziarko-zamrażarki Family Hub. Nowy interfejs ma być bardziej intuicyjny i łatwiejszy w obsłudze dla użytkowników - podkreśla Samsung.

"Nie chodzi jedynie o to, by sprzęty były połączone, ale by łączyły się inteligentnie" - tłumaczy Harvie. Według dyrektora segmentu gospodarstwa domowego marki Samsung w Europie, "inteligentny dom oparty na doświadczeniu sieci urządzeń połączonych nie jest już mrzonką przyszłości, ale rozwiązaniem, które jest z nami już dziś".

Zgodnie z listopadowymi zapowiedziami tegoroczne modele sprzętów gospodarstwa domowego firmy Samsung są zintegrowane z asystentem głosowym Bixby. Pozwala to na sterowanie za pomocą komend głosowych w języku angielskim (obok dostępnej już wcześniej zdalnej obsługi przez aplikację z poziomu smartfona lub ekranu dotykowego wbudowanego w drzwi lodówki). System rozpoznaje przy tym głosy użytkowników, pozwalając na utrzymywanie w aplikacji Smart Things do sześciu indywidualnych profili.

Harvie podkreśla, że w celu zwiększenia atrakcyjności urządzeń dla konsumentów, połączone sprzęty Samsunga od początku powstają z myślą o otwartym ekosystemie i wzajemnej kompatybilności z podobnymi urządzeniami innych producentów. Z tego między innymi względu firma zdecydowała się na zastosowanie w swoich urządzeniach - poza smartfonami - opartego na Linuxie systemu operacyjnego Tizen. Samsung należy również do inicjatorów branżowego porozumienia producentów sprzętu i oprogramowania powstających na potrzeby IoT. Open Connectivity Foundation (OCF) zrzesza obecnie ponad 300 firm takich jak Microsoft, Intel i LG.

Analitycy zabezpieczeń często wskazują na ryzyko, jakim obciążone są sprzęty łączące się z internetem. Według Harviego południowokoreański gigant elektroniki rozumie te obawy, stąd też we wszystkich inteligentnych urządzeniach Samsunga stosowany jest wielowarstwowy system zabezpieczeń Knox. Firma korzysta również z szeregu innych rozwiązań zapewniających bezpieczne pozyskiwanie, przesyłanie, przetwarzanie i przechowywanie danych.

Samsung prezentował w Rzymie technologie, które znajdą zastosowanie w tegorocznych produktach firmy, w szczególności rozwiązanie Quick Drive na użytek pralek oraz chłodziarko-zamrażarki Family Hub z systemem zarządzania inteligentnymi sprzętami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.