PARTNER PORTALU
  • BGK

Smart city: Jak ideę wprowadzić w życie?

  • Portalsamorzadowy.pl    10 kwietnia 2015 - 11:20
Smart city: Jak ideę wprowadzić w życie?

Jak zmienić miejski organizm w smart city? Na to i na inne pytania poszukają odpowiedzi uczestnicy panelu „Inteligentne miasta” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach.
Zgodnie z danymi GUS mieszkańcy miast stanowią w Polsce 60 procent ogółu ludności. Największymi pod względem zaludnienia miastami są Warszawa i Kraków. Mieszka w nich odpowiednio 1 724 404 i 758 992 osób.

Regularny wzrost liczby ludzi żyjących w miastach na całym świecie niesie wiele nowych wyzwań dla administracji i infrastruktury niezbędnej do obsługi rozwijających się ośrodków.

Miedzy innymi dlatego miasta coraz częściej poszukują rozwiązań pozwalających na obniżanie kosztów utrzymania oraz na koordynację mediów, usług i systemów. Od takich narzędzi oczekuje się nie tylko tego, aby na czas dostarczały użytecznych informacji mieszkańcom i zarządzającym, ale także tego, aby były ekologiczne.

O idei smart mówi się także w kontekście kreowanie inteligentnej przestrzeni miejskiej pozwalającej zaspokajać rozmaite potrzeby różnych grup, jak: piesi, kierowcy, rowerzyści, rodziny z dziećmi, seniorzy, osoby aktywnie spędzające czas i niepełnosprawni.

Zatem smart city to z jednej strony tylko idea budowania infrastruktury inteligentnego miasta, zwiększającej komfort życia mieszkańców. Z drugiej to narzędzia pozwalające na obniżanie kosztów jej utrzymania

Poruszająca te tematy sesja „Inteligentne miasta” odbędzie się 21 kwietnia podczas EEC w Katowicach.

Udział w dyskusji zapowiedzieli: Rafał Dutkiewicz – prezydent Wrocławia; Zygmunt Frankiewicz – prezydent Gliwic, prezes, Związek Miast Polskich; Janusz Grodzki – dyrektor pionu Mobility Management, Siemens sp. z o.o.; Marcin Krupa – prezydent Katowic; Jacek Krywult – prezydent Bielska-Białej; Jacek Łukaszewski – prezes zarządu, Schneider Electric Polska sp. z o.o.; Karl-Heinz Merfeld – kierownik Biura Wspierania Gospodarki, Urząd Miasta Kolonii; Ewa Wolniewicz-Warska – country sales manager, Kapsch Telematic Services sp. z o.o.

Jak co roku, Portalsamorzadowy.pl patronuje sesjom poświęconym tematyce samorządowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.