PARTNER PORTALU
  • BGK

Smart City priorytetem dla samorządów

  • wnp.pl (JM)    11 września 2012 - 10:25
Smart City priorytetem dla samorządów

– To co odróżnia administrację samorządową od działających rynkowo firm jeżeli chodzi o inwestycje w rozwiązania informatyczne, to zakres realizowanych przez nią zadań, związanych z funkcjonowaniem miast, powiatów czy województw – wskazuje Artur Tracz, dyrektor ds. rozwoju rynku w firmie Cisco.
Zdaniem naszego rozmówcy, ze specyfiki JST wynika także szerokie spektrum możliwości wykorzystania technologii telekomunikacyjnych – począwszy od projektów typowo wewnętrznych, związanych z wewnętrznymi procesami i zadaniami, poprzez rozwiązania dotyczące poprawienia sposobu kontaktu z mieszkańcami, skończywszy na dużych projektach infrastrukturalnych, wykorzystujących technologie telekomunikacyjne do lepszego zarządzania organizmem miejskim lub nawet stymulowaniem rynku telekomunikacyjnego w projektach związanych z sieciami szerokopasmowymi w miastach lub województwach.

Czytaj też: Smart city dobrze zarządza procesami, a nie pojedynczą technologią

– Priorytety dotyczące rozbudowy i informatyzacji jednostek samorządu terytorialnego zależą oczywiście od strategii rozwoju danego obszaru – podkreśla Artur Tracz.

– Niemniej jednak jesteśmy w stanie wyróżnić dwa podstawowe kierunki rozwoju infrastruktury informatycznej w JST, które powinny stać się istotne z punktu widzenia samorządów w Polsce. Jak wskazuje przedstawiciel Cisco, są to wdrażanie lub rozbudowa rozwiązań umożliwiających poprawę komunikacji z mieszkańcami oraz projekty wykorzystujące informatykę i telekomunikację do zarządzania miastem (tzw. „Smart City”).

Czytaj też: Smart cities, idea i praktyka

– Ważnym elementem projektów informatycznych powinno być optymalizowanie wydatków bieżących, co można osiągnąć poprzez wirtualizację czy też konsolidację zasobów IT urzędów i zależnych od nich jednostek – mówi Artur Tracz.

Nasz rozmówca zwraca szczególną uwagę na projekty związane ze ideą “Smart City”. – Do tej grupy należą programy umożliwiające inteligentne zarządzanie transportem miejskim (tzw. Intellignet Transport System – ITS) ale również usprawniające i podnoszące poziom edukacji czy też opieki zdrowotnej – wylicza Artur Tracz.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.