PARTNER PORTALU
  • BGK

Smart City zatrzyma proces wyludniania się mniejszych miast

  • AT    8 lipca 2015 - 11:12
Smart City zatrzyma proces wyludniania się mniejszych miast
Najmniej atrakcyjne wydają nam się małe miasta i miasteczka (fot.fotolia)

- Wdrożenie koncepcji Smart City może być sposobem na zmniejszenie tendencji związanych z migracją - twierdzi Leszek Hołda, prezes Integrated Solutions.
Z badań CBOS wynika, że ponad połowa Polaków chce żyć w mieście. 40 proc. jako miejsce docelowe wybiera wieś. Wieś doceniamy za spokój i zdrowsze środowisko. Najmniej atrakcyjne wydają nam się małe miasta i miasteczka.

Zdaniem ekspertów to przede wszystkim te regiony będą musiały stawić czoła wyludnianiu i pomyśleć o działaniach, które zwiększą ich atrakcyjność.

Małe miasteczka sypialniami dużych miast

Według Andrzeja Sobczaka, prof. SGH, kierownika Zakładu Zarządzania Informatyką, sposobem na zmniejszenie tendencji związanych z migracją może okazać się wdrożenie koncepcji Smart City.

- Miasto miastu nie jest równe. Inaczej funkcjonuje miasto, które jest miastem położonym blisko większego ośrodka, jak np. Warszawa czy Kraków. Wówczas przyjmuje ono funkcję sypialni. Przy takim scenariuszu warto byłoby usprawnić transport, aby ułatwić dojazd do pracy, ale też zadbać o ofertę dla młodych rodziców. Np. parki - wyjaśnia.

- A jeśli funkcjonują parki warto pomyśleć o oszczędnościach, np. o zdalnym systemie zarządzania oświetleniem. Inną strategię powinno przyjąć z kolei małe miasto, które jest jednocześnie punktem centralnym regionu. Tutaj pomyślałbym o wprowadzeniu usług elektronicznych, np. w zakresie zintegrowanego dostępu do służby zdrowia czy edukacji. To byłby pakiet rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie w mieście – radzi Andrzej Sobczak.

Praca w dużej korporacji nie wyklucza mieszkania w małych miastach

Z kolei Leszek Hołda, prezes Integrated Solutions zwraca uwagę na mobilność i inne możliwości, wynikające z wykorzystywania nowych technologii.

- Informatyzacja życia publicznego to jedna kwestia. Za nią odpowiadają samorządy. Druga to zmiana społeczna, jaka dokonuje się z powodu i przy wsparciu technologii. Spójrzmy choćby za pracę. Dziś, wykorzystując wielofunkcyjne urządzenia, możemy wykonywać obowiązki zawodowe wszędzie, z każdego miejsca na świecie, wystarczy dostęp do internetu. Można pracować w dużej korporacji, ale żyć w małym miasteczku – podkreśla Hołda.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • absolwent, 2015-07-09 16:12:26

    Człowieku, żyjesz w świecie złudzeń. Wjedź na stronę r-point.org i uważnie przeczytaj, co tam facet pisze.