PARTNER PORTALU
  • BGK

Smart parking w Krakowie: aplikacja wskaże wolne miejsca

  • MN    21 października 2016 - 13:30
Smart parking w Krakowie: aplikacja wskaże wolne miejsca
Aplikacja mobilna w Krakowie ma być dostępna na systemach Android, iOS i Windows Phone. (fot. pixabay)

• W Krakowie kierowcy będą informowani o wolnych miejscach parkingowych.
• Dowiedzą się tego z aplikacji mobilnej i tablic informacyjnych.
• Podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Warszawie, Łodzi i Piekarach Śląskich.
Już za kilka miesięcy ruszy w Krakowie usługa systemu informacji parkingowej bazująca na rozwiązaniu Comarch Smart Parking. W pierwszym etapie rozwiązanie będzie monitorować cztery ulice w ścisłym centrum miasta - w Strefie Płatnego Parkowania (SPP) przy ulicach: Szlak, Warszawska, Ogrodowa i pl. Matejki (część stanowiącą przedłużenie ul. Warszawskiej). Informacja o wolnych miejscach docelowo obejmie całość strefy SPP.

Projekt zakłada montaż 284 bezprzewodowych czujników, dwóch tablic informacyjnych oraz udostępnienie aplikacji mobilnych na platformy Android, iOS, Windows Phone. System będzie zbierać informacje o dostępności miejsc przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, wskazując kierowcom w czasie rzeczywistym liczbę wolnych miejsc parkingowych. Rozwiązanie uzupełnia platforma zarządczo-analityczna, dzięki której monitorowane będzie działanie infrastruktury tworzącej system. Możliwe będzie również pozyskanie danych analitycznych w postaci raportów i zestawień prezentujących kluczowe wskaźniki i statystyki dotyczące obłożenia miejsc parkingowych. Ułatwi to Miejskiej Infrastrukturze podejmowanie decyzji odnośnie polityki parkingowej miasta.

Czytaj też: Miasta chcą być smart i otwierają się na nowe technologie

– Miasta coraz częściej wykorzystują rozwiązania z zakresu smart city, które poprawiają jakość życia mieszkańców oraz ich bezpieczeństwo – podkreśla Barbara Waszkiewicz, dyrektor handlowy w Comarch. Jak dodaje, dzięki ich rozwiązaniu skróci się czas poszukiwania wolnego miejsca parkingowego, co wpłynie na zmniejszenie natężenia ruchu w okolicy. – Krakowski system to nasz kolejny projekt w Polsce na budowę i wdrożenie rozwiązania IT, które monitoruje ilość wolnych miejsc parkingowych w mieście. Kilka tygodni temu zostało przez nas uruchomione podobne rozwiązanie w Warszawie – dodaje Waszkiewicz.

Rozwiązanie dla Warszawy monitoruje ilość wolnych miejsc postojowych na dwóch niestrzeżonych parkingach w stolicy: na pl. Konstytucji oraz przed Dworcem Centralnym, od strony ul. Emilii Plater. Testy oprogramowania ruszyły w sierpniu i potrwają do końca roku.

Czytaj też: CEPiK 2.0 nie powstanie bez konsultacji z samorządami

Oprócz Krakowa i Warszawy z podobnych rozwiązań korzystają inne miasta w Polsce. Wyszukiwarki wolnych miejsc parkingowych pojawiły się także w Gliwicach, Łodzi i Piekarach Śląskich.

Z kolei jako pierwszy z takiego rozwiązania skorzystał Mikołów w woj. śląskim. W tym mieście system inteligentnego parkowania wprowadziła 10 października 2013 roku firma Wiromet, której siedziba mieści się właśnie w Mikołowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.