PARTNER PORTALU
  • BGK

SMS-em za parkowanie w Gdańsku

  • AT    23 grudnia 2011 - 17:04
SMS-em za parkowanie w Gdańsku

Od dziś można już płacić sms-em za postój w gdańskiej Strefie Płatnego Parkowania. W mieście zaczął rano działać system mobiParking, dzięki któremu za parkowanie można płacić nie mając przy sobie gotówki. Gdańsk jest 11 miastem w kraju, które wprowadziło taki system opłat za parkowanie.
Jak informuje gdański magistrat (zabierz głos/oceń prezydenta) korzystanie z systemu możliwe jest na trzy różne sposoby: za pomocą wysyłanych i odbieranych przez kierowcę wiadomości SMS lub przy wykorzystaniu technologii USSD, umożliwiającej bezpośrednią komunikacje między telefonem komórkowym kierowcy a poszczególnymi elementami sieci telekomunikacyjnej lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej, którą można będzie pobrać na telefon ze strony mobiParking.

Aby rozpocząć parkowanie kierowca musi wpisać kod miasta: GDAA (w przypadku Głównego Miasta i Wrzeszcza) lub GDAB (w przypadku Aniołków - okolice Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) i wysłać SMSem na nr 82002.

Aby zakończyć parkowanie kierowca musi wysłać SMS: K na nr 82002. Aby korzystać z mobiParking, można także pobrać aplikację mobilną ze strony m.mobiParking.pl lub korzystać z kodów USSD.

Kierowca, który korzysta z tego systemu musi umieścić w swoim pojeździe odpowiedni identyfikator mobiParking (to albo naklejka w prawym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu albo specjalny wydruk, którego wzór jest na stronie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku). Identyfikator musi być umieszczony tak, aby był w całości widoczny z zewnątrz pojazdu - informuje magistrat

Aby zapłacić za parkowanie, trzeba najpierw założyć specjalne konto mobiParking i przelać na nie środki.

Do rozliczania opłaty za parkowanie przyjmowany jest czas parkowania podany w zwrotnych komunikatach przesłanych do kierowcy z systemu mobiParking.

Kontrola płatności odbywa się na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu.

Niezależnie od opłaty za parkowanie obliczonej wg stawek, za każde rozpoczęcie i zakończenie parkowania za pośrednictwem mobiParking pobierana jest kwota 0,25 zł/SMS

Jak informuje magistrat abonament na parkowanie (do wykupienia w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku, ul. Partyzantów 36) wynosi miesięczny na konkretny pojazd, cała strefa - 220,00 zł; miesięczny na okaziciela, cała strefa - 270,00 zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ArkaG, 2011-12-25 17:30:16

    bardzo podobne rozwiązanie jak mpay w bydgoszczy, widziałem jak ziomek klikał sobie parkowanie. Fajnie gdyby w całym 3mieście odpalili mpay. Pozdro mobilki