PARTNER PORTALU
  • BGK

Spis powszechny, czyli wielkie wyzwanie teleinformatyczne

  • AP    16 lutego 2011 - 12:49
Spis powszechny, czyli wielkie wyzwanie teleinformatyczne

Górnośląski oddział Polskiego Towarzystwa Informatycznego wziął pod lupę spis powszechny i wskazał w jaki sposób należy go zaplanować, by nie było z nim problemów.
Organizatorzy z Oddziału Górnośląskiego PTI wzięli pod lupę problematykę wielkich przedsięwzięć informatycznych. Jako doskonały przykład posłużył im spis powszechny realizowany właśnie narzędziami teleinformatyki.

Tego rodzaju przedsięwzięcie to dla technologii informacyjnych jedno z najtrudniejszych wyzwań, ogniskujące w sobie problemy organizacji, planowania, zarządzania, implementacji, integracji wielu różnych środowisk systemowych stacjonarnych i mobilnych, ochrony danych wrażliwych, bezpieczeństwa itp. Spis powszechny to jeden z najtrudniejszych testów dla krajowej infrastruktury informacyjnej. Gotowość do przeprowadzania tego rodzaju operacji to istotny wyznacznik poziomu rozwoju społeczeństwa informacyjnego. 

Ostatnio przeprowadzone w Polsce spisy (powszechny spis ludności oraz powszechny spis rolny) miały miejsce w 2002 r. Zarówno spis ludności i mieszkań, jak i spis rolny są badaniami obowiązkowymi, realizowanymi w oparciu o ustawy o spisach. Realizacja takich projektów wymaga pełnej mobilizacji, zarówno społeczeństwa, jak i państwa.

Projekty PSR 2010 i NSP 2011 są przedsięwzięciami innowacyjnym, w które zaangażowane są służby statystyki publicznej (na szczeblu centralnym oraz wojewódzkimi), urzędy gmin (jako Gminne Biura Spisowe) ponad 12 tys. rachmistrzów w PSR 2010 i ponad 18 000 rachmistrzów w NSP 2011, a także firmy zewnętrzne, które odpowiedzialne są za dostarczenie, wdrożenie i utrzymanie informatycznych systemów spisowych.

Projekt PSR 2010 i NSP 2011 zainicjowany został w 2007 roku. Wówczas to powstały założenia do przeprowadzenia tego złożonego przedsięwzięcia (organizacyjne, techniczne, metodologiczne oraz prawne) i powołane zostały zespoły odpowiadające za przebieg projektu. We wrześniu i październiku 2009 roku przeprowadzony został spis próbny przed PSR 2010, w trakcie którego przyjęte założenia zostały zweryfikowane i dostosowane do potrzeb projektu. Drugim etapem projektu był spis próbny przed NSP 2011, który przeprowadzony został w okresie kwiecień – maj 2010 roku. Kolejny etap to Powszechny Spis Rolny 2010, który zakończony został 31 października 2010 roku.

Seminarium dotyczące tej tematyki odbędzie się 2 marca 2011 w Głównym Urzędzie Statystycznym, 00-925 Warszawa, Al. Niepodległości 208.

Będzie ono podzielone na dwie części: pierwsza będzie studium przypadku, szczegółowy opis przedsięwzięcia, jakim był PSR, w drugiej części przedstawione zostanie szersze spojrzenie na tematykę wielkich projektów informatycznych w Polsce, ich sukcesów i porażek, traktując przypadek, opisany w części pierwszej, jako jeden z kilku przykładów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.