PARTNER PORTALU
  • BGK

Społeczność internetowa musi się pilnować

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    4 lipca 2011 - 08:30
Społeczność internetowa musi się pilnować

W Płocku trwa wielka akcja przesłuchiwania kilkudziesięciu właścicieli komputerów, z których robiono wpisy dotyczące straży miejskiej.
Zaczęło się od zawiadomienia, które w zeszłym roku złożył w płockiej prokuraturze były szef straży. Jego zdaniem wpisy na forum „Gazety Wyborczej” znieważały straż miejską jako instytucję, osobiście jego, rzecznik prasową i księgową. Do zawiadomienia dołączył wydruki wpisów, którymi – w jego ocenie – należało się zająć – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Prokuratura początkowo odmówiła wszczęcia dochodzenia. Tłumaczyła, że większość opinii to część otwartej debaty.

Komendant zażalił się na tę decyzję do sądu, a ten nakazał prokuraturze zająć się sprawą. Argumentował, że komendant i inne osoby nie mają możliwości ustalenia tożsamości autorów wpisów, prokuratura powinna więc im pomóc. Potem szef straży może np. wystąpić do sądu z prywatnym aktem oskarżenia.

Prokuratura była więc zobowiązana do ustalenia tożsamości autorów wszystkich wpisów, jakie dołączono do zawiadomienia. Tych naprawdę obraźliwych i tych, które były wyrażonymi w mocnych słowach opiniami. Zwróciła się do Agoryo numery IP komputerów, z których robiono wpisy. Agora była zobowiązana numery podać.

W Płocku zaczęło się wielkie przesłuchiwanie internautów. Niektórym wizyty policjanci składali o godz. 7 rano.

Zdaniem ekspertów odpowiedzialność za to, by fora internetowe nie zmieniały się w rynsztoki nie powinna spoczywać ani na władzy, ani na organach ścigania. Internetu powinni pilnować administratorzy sieci i moderatorzy forów – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Eterno Vagabundo, 2011-07-04 21:50:17

    Pamiętajcie wszyscy internauci snadnie: Co kto plunie w górę, to na niego spadnie. Zatem chcąc wadliwe przywództwo obalić, Trzeba je, musowo, bez ustanku chwalić. Czyli wzorem dziadów: " Dajcie pokój biedzie, Aż jej z biegiem czasu coraz więcej bedzie ". Władzy, która to s...ię zamordyzmu ima, Żadne społeczeństwo długo nie wytrzyma.  rozwiń
  • wawa, 2011-07-04 15:06:38

    A ja myślałem że prokuratura po rozdzieleniu jest samodzielna i niezawistna . Pomyliłem się to tylko następna sztuczka Tuskomanów .ABW ma okazję wykazać się bo do tej pory same gafy .