Społeczność internetowa musi się pilnować

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 04-07-2011
  • drukuj
W Płocku trwa wielka akcja przesłuchiwania kilkudziesięciu właścicieli komputerów, z których robiono wpisy dotyczące straży miejskiej.
Społeczność internetowa musi się pilnować

Zaczęło się od zawiadomienia, które w zeszłym roku złożył w płockiej prokuraturze były szef straży. Jego zdaniem wpisy na forum „Gazety Wyborczej” znieważały straż miejską jako instytucję, osobiście jego, rzecznik prasową i księgową. Do zawiadomienia dołączył wydruki wpisów, którymi – w jego ocenie – należało się zająć – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Prokuratura początkowo odmówiła wszczęcia dochodzenia. Tłumaczyła, że większość opinii to część otwartej debaty.

Komendant zażalił się na tę decyzję do sądu, a ten nakazał prokuraturze zająć się sprawą. Argumentował, że komendant i inne osoby nie mają możliwości ustalenia tożsamości autorów wpisów, prokuratura powinna więc im pomóc. Potem szef straży może np. wystąpić do sądu z prywatnym aktem oskarżenia.

Prokuratura była więc zobowiązana do ustalenia tożsamości autorów wszystkich wpisów, jakie dołączono do zawiadomienia. Tych naprawdę obraźliwych i tych, które były wyrażonymi w mocnych słowach opiniami. Zwróciła się do Agoryo numery IP komputerów, z których robiono wpisy. Agora była zobowiązana numery podać.

W Płocku zaczęło się wielkie przesłuchiwanie internautów. Niektórym wizyty policjanci składali o godz. 7 rano.

Zdaniem ekspertów odpowiedzialność za to, by fora internetowe nie zmieniały się w rynsztoki nie powinna spoczywać ani na władzy, ani na organach ścigania. Internetu powinni pilnować administratorzy sieci i moderatorzy forów – pisze „Gazeta Wyborcza”.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE


Pamiętajcie wszyscy internauci snadnie:
Co kto plunie w górę, to na niego spadnie.
Zatem chcąc wadliwe przywództwo obalić,
Trzeba je, musowo, bez ustanku chwalić.

Czyli wzorem dziadów: " Dajcie pokój biedzie,
Aż jej z biegiem czasu coraz
...więcej bedzie ".
Władzy, która to się zamordyzmu ima,
Żadne społeczeństwo długo nie wytrzyma.

rozwiń

Eterno Vagabundo, 2011-07-04 21:50:17 odpowiedz

A ja myślałem że prokuratura po rozdzieleniu jest samodzielna i niezawistna . Pomyliłem się to tylko następna sztuczka Tuskomanów .ABW ma okazję wykazać się bo do tej pory same gafy .

wawa, 2011-07-04 15:06:38 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE