PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprawdź stan jakości powietrza w okolicy. Nowy portal GIOŚ

  • AT    10 grudnia 2015 - 11:05
Sprawdź stan jakości powietrza w okolicy. Nowy portal GIOŚ
Informacje o jakości powietrza są prezentowane zbiorczo, za pomocą tzw. indeksu ogólnego (fot.powietrze.gios.gov.pl)

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) uruchomił nowy portal, na którym każdy może znaleźć rzetelne i aktualne informacje na temat jakości powietrza w swojej okolicy.
W serwisie www.powietrze.gios.gov.pl są prezentowane dane pochodzące bezpośrednio z około 140 automatycznych stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska rozmieszczonych na terenie całego kraju.

W porównaniu do poprzedniej wersji nowy portal prezentuje dużo szerszy zakres informacji, w tym:

* bieżące i archiwalne wyniki pomiarów jakości powietrza (w postaci zestawień liczbowych, wykresów i map),

* informacje o stacjach pomiarowych,
* wyniki ocen jakości powietrza,

* prognozy krótko- i długoterminowe,

* analizy i raporty z przeprowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska badań jakości powietrza,

* informacje na temat uchwalonych programów ochrony powietrza.

Przyjazny portal

Portal został przygotowany z myślą o użytkowniku, który nie posiada wiedzy eksperckiej na temat stanu powietrza. Wyniki pomiarów podaje w sześciostopniowej skali (od „bardzo dobrego” do „bardzo złego”), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie.

Przykładowo ocena „dostateczna” oznacza, że długie przebywanie na otwartym powietrzu połączone z wysiłkiem fizycznym może mieć niekorzystne skutki zdrowotne, dlatego w legendzie znajduje się też zalecenie, aby „rozważyć zmniejszenie lub rozłożenie w czasie aktywności na powietrzu wymagającej długotrwałego lub wzmożonego wysiłku”.

Informacje o jakości powietrza są prezentowane zbiorczo, za pomocą tzw. indeksu ogólnego, który uwzględnia stężenia siedmiu zanieczyszczeń monitorowanych automatycznie, oraz oddzielnie dla poszczególnych substancji – pyłów zawieszonych: PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu.

Użytkownicy portalu mogą także pobrać archiwalne wyniki pomiarów i śledzić ostrzeżenia o wysokich stężeniach zanieczyszczeń występujących na terenie Polski.

Skąd dane?

Dane dotyczące jakości powietrza, prezentowane na portalu, pochodzą ze stacji pomiarowych GIOŚ oraz wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska (WIOŚ). W ciągu dwóch ostatnich lat GIOŚ zakupił i zainstalował ponad 630 nowych urządzeń pomiarowych, w tym analizatory do pomiaru zanieczyszczeń gazowych (m.in. ozonu, tlenków azotu i dwutlenku siarki) i automatyczne mierniki pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5.

Dzięki tej inwestycji możliwe było nie tylko zwiększenie dokładności monitoringu powietrza, lecz także wdrożenie w większości województw systemów zastępczych urządzeń pomiarowych, które będą uruchamiane m.in. w przypadku awarii urządzeń podstawowych. Kupno i instalacja nowego sprzętu pomiarowego kosztowały ponad 28,6 mln zł.

Aplikacja mobilna

Pod koniec grudnia ruszy aplikacja na urządzenia mobilne informująca na podstawie danych autoryzowanych przez GIOŚ o stanie powietrza w okolicy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • ADG, 2015-12-20 00:25:53

    To że powietrze w Polsce jest coraz bardziej toksyczne ,nie dziwi ale zdumiewa.Powala natomiast beztroskie lokowanie elektrowni wiatrowych w bezpośredniej bliskości domostw ,gospodarstw i żyznych niegdyś pól. Trzeba zobaczyć wyjałowioną ziemię , opuszczone zagrody i informacje o chęci sprzedaży.... Poczerniałe od smogu elektromagnetycznego budynki i resztki drzew. Trzeba zobaczyć ludzi ,którzy żyją w ich pobliżu , te poszarzałe , smutne ,zmęczone twarze ,trzeba zobaczyć ludzi poruszających się przy pomocy sprzętu ortopedycznego ,trzeba zobaczyć lasy i kwiaty ,które nie pachną żywicą. Powietrze jest systematycznie zatruwane nie tylko spalinami ale przestarzałymi katalizatorami , wystarczy spojrzeć na tablicę by dowiedzieć się , dopuszczalna norma została dawno przekroczone, oscyluje w zakresie 170%.Dołożyć do tego systematyczną wycinkę drzew i krzewów , ścinanie ich w miastach ,zagospodarowywanie pasów przydrożnych, Ustawa, niezgodnie z przepisami , jeszcze kilka miesięcy i zmutujemy.ADG  rozwiń
  • normalny, 2015-12-10 20:58:10

    jak można ogłaszać sukces (warszawka może) jeśli stacji pomiarowych pm2,5 na śląsku podłączono do programu tylko 3 (w tym jedna w parku krajobrazowym) bo większej ilości nie zamontowano, za to w samej warszawce 5 sztuk